Ağaç kurduAhşap kurduMobilya kurdu gibi çeşitli isimlerle adlandırılan tamamen bitkilerle beslenen canlılardır. Ağaçların yeni filizlenmiş dallarını,bitkilerin taze aksanları ile yaprak ve meyveleri ile beslenirler. Çoğunlukla serin ve nemli iklim şartlarında görülürler.Her türlü ağaç malzemeye zarar veren canlılardır.Vücut uzunluğu 2,5-5 mm olup silindirik yapıya sahiptir. Ağaç kurdunda 3 çift ayak, kafasında 1 çift kıskaç şeklinde anten bulunur.Ayakları kirli sarı renkte ince ve kısa kıllarla örtülüdür. Baş ve boyun kısmı siyah bedeni kahverengidir.Vücut yapısı ve rengi yaşadığı yere göre farklılık gösterebilir. ağız yapısı çok güçlü olup çok sert ağaçları bile kemirebilecek kapasitededir. Çiftleşen ağaç kurtları yumurtlayarak çoğalırlar. Deldiği ahşap ve ağaçların içine yuva yaparak yumurtalarını bu yuva içine bırakırlar.

Yaklaşık 70-80 adet yumurta bırakılır. Yumurtalar kısa bir süre içinde belli bir nem ve sıcaklık ortamında açılarak kurtçuk şeklinde larvalar çıkar. Larvalar ergin sürece geldiğinde ahşabı kemirmeye başlar. Ağaç kovuklarına,evlerin çatılarına,mobilyalara kısacası ahşap olan her yere yerleşirler. Etçil beslenmedikleri için insan ve hayvanları ısırarak,sokarak direk zarar vermezler. Ağaç kurtları insanların yaşam alanlarına girerek eşyalarına zarar verirler. Geceleri daha aktif olurlar,mobilya ve ahşap eşyaları kemirirken çıkarttığı sesleri duyabiliriz. Eşyalarım çürümeden önce bu sesler sayesinde zararlıyı tespit edip önlem alabiliriz.

Ağaç kurdu (ahşap ve mobilya) ile mücadele de bireysel çabalar sonuç vermez. Mobilya ve ahşapların en derin yerlerine yuva yaptıkları için ilaçlama işlemi diğer haşerelere göre daha zordur.