Akar ilaçlama, sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Zira bu haşereler, gözle görülmediklerinden çoğunlukla geç fark edildiği gibi, sürekli olarak kaşıntıya neden olarak rahatsızlık verir. Bunun yanı sıra, gözle görülemeyecek denli küçük yapılı ve kütleli olduğundan, nefes yoluyla solunabilen bu haşereler astım gibi solunum yolu hastalıklarını da tetikleyebilmektedir. Özellikle cildi hassas olan yetişkinler ile bebeklerde ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilen bu haşereleri yok etmek için mite ilaçlama yaptırmak şarttır.

 

Mitenin (Akarın) Özellikleri

 

  • Mite insanların vücutları ile temas halinde olan yatak, yorgan, çarşaf, yastık gibi eşyalar içerisinde yaşarken beslenmesinin insanların bu tür eşyalar üzerine dökülen kıl ve deri döküntüleri ile sağlar.
  • Gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar olan miteden kurtulmak için bireysel olarak yapılan mücadeleler sonuç vermez.
  • Mite sorunlarıyla karşı karşıya kalan kimselerin yardım almaları gereken yerler ilaçlama şirketleri olmalıdır.
  • Mite ilaçlama hizmeti de veren bu şirketler sizlere her konuda destek olacaktır. Oldukça tehlikeli canlılar olan mitelerin diğer isimleri “Akar” ve “Toz akarı”dır.
  • Akar (mite) 8 bacaklı bir canlı olup, ağız yapıları kesicidir. Yaklaşık 150-200 türü bulunan akar böceklerinin bazı türleri de tozlu ve pis ortamlarda yaşar.
  • Eklembacaklılar sınıfında yer alan ve insanlarda alerjiler başta olmak üzere, çeşitli cilt hastalıkları ile solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilen toz akarından kurtulmak için akar ilaçlama yaptırmak şarttır.

 

Akar ilaçlama Yöntemleri

 

Maytlar, gözle görülemeyen canlılar oldukları ve deri döküntüleri ile beslendiklerinden bu haşereleri toz ve katı ilaçlar ile yok etmek mümkün değildir. Sıvı ilaçlama yapılarak yok edilebilen akarlara karşı buharlama yöntemi en hızlı çözümü vermektedir. Bunun yanı sıra otel, hastane, yurt gibi alanlarda da sıkça görülen mayt ile mücadele için püskürtme yöntemi de sık kullanılmaktadır. Mayt ilaçlama uygulamalarında, kaliteli ilaçların kullanılması bu haşerelerin kısa sürede yok edilmesini sağlayacaktır. Buna karşın, basit ilaç kullanımı, maytlara karşı bir etki sağlamayacak ve ciddi rahatsızlıklara neden olabilecektir.

 

Maytların (Mitelerin) Zararları

İnsanların yaşadıkları alanda görülen bu zararlı canlılar, dışkıları ve taşıdıkları mikroplarla çeşitli hastalıkların görülmesine sebep olabilirler. Miteler genel olarak yünlü ve tüylü eşyalar içerisinde yaşarlar. Yatak, yorgan, kilim, battaniye, halı, pelüş oyuncaklar bu eşyalara örnek olarak gösterilebilir. Oyuncaklarda görülen miteler çocuklarda solunum yolu hastalıklarına sebep olacağından büyük tehlike arz eder.

Bu gibi sorunların başlıca sebebi olan miteden kurtulmak isteyen kişiler muhakkak profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından mite ilaçlama yardımı almalıdırlar. Aksi halde sağlık sorunları ile sıkça karşılaşmanız olağandır.

Mite (akar) canlıları o kadar küçük canlılardır ki bir yorgan üzerinde binlerce bulunurlar ve 1 gr deri parçası ile binlerce mite beslenebilir. Akarlardan kurtulmak için mayt ilaçlaması yaptırılması ve bu işlem sırasında özel ilaçların kullanılması şarttır. Yaptıracağınız mite (akar) ilaçlamasını kesinlikle yasal ilaçlama şirketine yaptırınız. Titiz ilaçlama şirketi, akar ilaçlama ve tüm haşere ilaçlamalarında profesyonel hizmet vermektedir. Mite ilaçlama için günün her saati şirketimizi arayabilirsiniz.

 

AKAR(MİTE) HAKKINDA SORULAR

1-Akar (Mite) Nedir?

Mite diğer adı ile toz akarı, gözle görülemeyen, mikroskobik bir canlıdır. İnsanların vücutlarından dökülen kıl ve deri döküntüleri ile beslenirler.

2-Mite en çok nerede bulunur?

Mite (toz akarı) evimizde en fazla yatak, yorgan, çarşaf üzerinde bulunur. Tozlu ortam seven mite peluş oyuncaklarda, battaniyelerde, halılarda bol miktarda bulunur.

3-Çocuklarımızı miteden nasıl koruyabiliriz?

Çocuklarımızı miteden (toz akarından) yaşadığımız alanları sık olarak ilaçlama yapmalıyız. Yatak odalarınızı sıklıkla havalandırmamız gerekir. Halı yıkama makinesi ile evde halı yıkamayınız, yıkarsanız güneşe çıkartın kurutun sonra evinize alın.

 

4-Mite hangi hastalıklara neden olur?

Mite(toz akarı)ın dışkısı hastalıklara sebep olur. Mitenin neden olduğu hastalıklar astım ve alerjik rahatsızlıklardır. Evinizi sık havalandırın ve periyodik olarak ilaçlama yaptırın.

5-Miteden nasıl kurtulurum?

Miteden kurtulmak kolay bir işlem olamaz. Toz akarı tozun olduğu her ortamda olabilir. Evlerinizi sık havalandırın. Periyodik olarak ilaçlama yaptırmanız sizi ve evinizi mite(toz akarı), hamam böceği, karafatma, pire, kene, tahta kurusu ağaç kurdu, deri böceği, vb birçok haşereden korur. İlaçlama konusunda titiz ilaçlamadan yardım alınız.

6-Mite ile mücadele nasıl olur?

Miteler gözle görülemeyen çok küçük canlılardır. Toz akarı ve mayt olarakta bilinirler. Bu böcekler ile mücadele için kesinlikle sağlık makanlığından onaylı etkili mite ilaçları ile ilaçlama yöntemlerine uyarak ilaçlama yapmaktadır. Biz Titiz ilaçlama olarak tüm İstanbul genelinde sağlık bakanlığı onaylı etkili ilaçlarımız ile ilaçlama yapmaktayız.