Akrep türleri, yaşadıkları bölgeye göre farklılık göstermekle birlikte, bu haşereler birçok alanda yaşayabilme özelliğine sahiptir. Genellikle çöl ya da karasal iklimin hükmettiği alanlarda daha sık görülen akreplerin zehirliliği de türlerine göre değişmektedir. Bazı akrep türleri, ki bunlar genellikle çölde yaşayanlardır, çok zehirli olmakla birlikte, ölüme doğrudan yol açacak denli güçlü etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra, daha nemli alanlarda yaşayan akreplerin sahip olduğu zehir daha az etkilidir. Kuyruğunun ucunda bulunan iğne ile sokan ve taşıdığı zehri canlı vücuduna aktararak, alerjik reaksiyonların yanı sıra hayati derecede zarar verebilen akrep ile mücadele büyük önem taşımaktadır.

Açık alanlarda yaşayan akreplerin tüm türleri zehirli olduğu gibi bazı akrepler ani ölüme yol açabilirken, bazı türler vücutta sadece şişkinlik ve ağrıya neden olmaktadır. Ancak akrep türlerinin zehirlilikleri konusunda, akrebin fiziksel özelliklerinden yola çıkarak yargıya varmak yanıltıcı olabildiğinden, bu haşerelerin görüldüğü alanlarda geciktirilmeden akrep ilaçlaması yapmak şarttır. Akrep ile mücadele için sıvı ilaçlar kullanılarak uygulama yapılabileceği gibi, toz ilaçlar da kullanılabilir. Ancak toz formundaki ilaçlar daha çok iç mekana akrep girişini engellemek için yapılmakla birlikte, sıvı ilaç kullanmak bu haşerelerin kapalı alandaki varlığına son vereceği gibi, akrebin iç mekana girişine karşı da uzun süre koruma sağlayacaktır.

Zehirli akrepler ile mücadele ertelenmeden yapılması gereken bir uygulama olduğu gibi bu haşerelere karşı önlem almak da son derece önemlidir. Akrebin ezilerek öldürülmesi ya da ev, yazlık, iş yeri gibi alanda görülen akreplerin bireysel yöntemler ile uzaklaştırılması bu haşerelerden korunmayı sağlamayacağından, zehirliler ile mücadele için mutlaka ilaçlama yapılması gereklidir.