bit

Bit ilaçlama, baş biti olarak adlandırılan ve insanların saç köklerine yapışarak kan emen haşerelere karşı sıklıkla yapılmaktadır. Bit insanların saçlarında yaşayarak insanlardan kan emen bir haşeredir.Bitlerin rengi gridir. İnsanların saçlarına yuvalanan bitler genelde ense kısmına yerleşip bu bölümde yaşamlarını sürdürebilirler. Bitlenmiş bir saçı düzenli olarak yıkamak birden kurtulmak için yeterli olmaz. Mutlaka tedavi olunması gerekir. Her alana da geçebilen bitlerden kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Sayıları da çok fazla olduğundan kişisel olarak alınan önlemler ardından bit ilaçlama yaptırılması şarttır.

Bitlerin ömürleri yaklaşık 1 aydır. Tüm toplu yaşam alanlarından insanlara bulaşabilirler. Örnek olarak okul, askeriye ve koğuş alanları verilebilir.Bu nedenle bit ile mücadele etmek isteyen kişiler bunları gözden kaçırmadan her türlü bit bulaşabilecek eşyalar dahi alanları bit ilaçlama ile temizletmelidir. Bit yavruları yani sirkeler gözle zor görülürler. Bit ilaçlama yaptırılmadığı sürece üremeye devam eden bu canlılar ile mücadele ertelendikçe zorlaşmaktadır. Dolayısıyla bit sorunu olan yerlerde ilaçlama işleminin geciktirilmemesine dikkat edilmelidir.

Bitten kurtulmak için, bireysel temizlik önemli olduğu gibi, ortamın bu haşerelerden arındırılması da son derece önemlidir. Bu nedenle, kişisel temizlik ile bit ilaçlama işleminin aynı anda yapılması şarttır. Zira bitlerin ortamdan arındırılmaması, sorunun tekerrürüne yol açacaktır.

Bitlenme

Bit zıplayarak hareket eden bir haşere olmamasına karşın, insandan insana geçebilmektedir. Toplu olarak kullanılan alanlarda bir kişiden yüzlerce kişiye bulaşabilen bit, daha çok yağlı saçlarda görülmesine karşın, temiz saçlarda da yaşayabilmektedir. Bitlenme; okul, yurt, sağlık merkezi, koğuş gibi alanlarda sık karşılaşılan bir sorun olduğu gibi; özellikle bu gibi alanlarda bireysel temizliğe ek olarak, alanda etkili böcek ilaçları ile bit ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.

Bit Türleri

Baş biti: Baş biti:Kulak tarafında ve ense bölgesinde görülür. Çocukların bu bölgeleri sık sık kontrol edilmelidir.Baş biti karanlığı seven bir parazittir. Vücudu yapışkan özellikte olduğu için insan vücudunda yerleştiği bölgeye sıkıca tutunur. Baş biti, insanlardan insanlara bulaşabildiği gibi, ortama da çok çabuk yayılır. Bu nedenle, bitlerin görüldüğü ortamlarda böcek ilaçlama yapılması oldukça önemlidir.Kasık bit: Kasık biti: Kasık bölgesinde yuvalanan bitlerdir. Bu bölgedeki tüylerin köklerine yerleşerek çoğalırlar. Cinsel yollarla veya iç çamaşırlarının ortak kullanılması sebebi ile insandan insana bulaşabilir. Kasık bitleri aynı zamanda gözle görülebilir büyüklüktedir. Bu haşerelerden kurtulmak için bireysel temizlik şart olduğu gibi, bitler her alana yayılabildiğinden, ortamda bit ilaçlama yaptırmak önemlidir.

Bitten kurtulmak için öncelikli olarak bit haşeresini vücuttan arındırmak daha sonra ise mekanı bitten arındırmak gereklidir. Yaşam alanlarında görülen bitleri yok etmek için, mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir. Yaptırılacak olan bit ilaçlama uygulaması yasal çalışan profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından uygulanmalıdır.

BİTLER HAKKINDA SORULAR

1-Bit Nerede Yaşar?

Bit haşeresi eklembacaklı olarak adlandırılan ufak boyları ile göz ile çok dikkatli bakıldı takdirde görülebilmektedir. Kan emerek beslenen bu canlı; insan ve tüm canlı varlıkların üzerinde barınırlar. Yaşam alanlarımıza her türlü yoldan geçiş sağlayan bit nerede yaşar denildiğinde özellikle bir bölge belirtmek yanlış olacaktır. Genellikle pamuklu ve yünlü kumaş üzerlerine yumurtalarını bırakır ve çıkan yavru hemen beslenmek için canlı bir varlığa geçiş sağlar.

2-Bit Ne İle Beslenir?

İnsan biti kan emerek beslenme sağlar. Hayvanda bulunan bitler kemirici ağız yapıları sayesinde hayvanların derileri, kılları ve tüyleri ile beslenir.

3-Bitin bulaştırdığı hastalıklar hangileridir?

Bit kan emen ve kemiren bir haşere olduğundan birçok hastalığı da beraberinde canlılara bulaştırabilir. Temiz pis aramayan bit canlısı her tüy ve kıl dibine tutunabilir. Bit tifüs ve humma hastalıklarını insanlara bulaştırabilir.

4-Biti nasıl tanıyabiliriz?

Bit insan kafasına yerleştiği zaman çok fazla kaşıntı yapar. Bit yumurtasını insan kafasında, enseye ve kulak arkasına bırakır. Bu bölgeler çok sık kaşınır. Bit yumurtası beyaz ve oval bir şekildedir. Yumurtalar bittarafından çok iyi yapıştırılmıştır, çekme ile çıkmaz, özel ilaç kullanmanız gerekir. Vücut biti kıl dibine çok sıkı yapışmış vaziyettedir, gözle görülebilir.

5-Bitler bize nasıl ulaşabilir?

Bit canlısı temiz, pis ayırt etmeden insana geçebilir. Toplu yaşama alanlarında hastane, okul, yatakhane vb toplu yaşama alanlarında insandan insana kolaylıkla geçebilir. İnsanların ortak kullandıkları eşyalardan birbirlerine bulaşır.

6-Bitle mücadele nasıl olabilir?

Bit canlısı vücutta ve başta ise doktora gidilmeli değişik losyonlar kullanılarak yok edilmelidir. Evinizde ve eşyalar üzerinde bulunan bitleri yok etmek bizim işimizdir. Biti yok etmek için sıvı, kokulu ilaçlama yapılması gerekir.

7-Bit canlısı hangi hayvanlar üzerine bulunur?

Bit her türlü tüylü hayvan ve canlı üzerinde olabilir. Kuş üzerinde kuş biti,insan üzerinde insan biti,köpek üzerinde köpek biti,kedi üzerinde kedi biti,güvercin üzerinde güvercin biti ve daha birçok hayvan üzerinde bitbulunabilir.

8-Bitin ömrü ne kadardır?

Bit haşeresinin ömrü yaklaşık 1 aydır. Yumurtadan çıkan bir bit 7-10 gün içerisinde üremeye hazır duruma gelmiştir. Konağından ayrılan bir bit ancak 48 saat yaşayabilir, bit yumurtası ise yünlü örtü vb yerlerde en fazla 10-12 gün yaşayabilir.

9-Kasık biti insana nasıl bulaşır?

Kasık biti cinsel yolla insandan insana geçer. Temiz olmayan bölgelerde çok hızlı ve çabuk çoğalabilir. Kasık biti siyah nokta büyüklüğünde olup gözle görülebilir.

10-Bit nasıl temizlenir?

Bitler insana bulaştığı zaman bitlerden temizlenmesi o kadar kolay değildir. Bitleri temizlemek için doktor tavsiyesi ile alınan ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekir ve bulunan mekanın ilaçlanması gerekir.