bit

Asalak canlılar grubunda yer alan bit, insanların ya da hayvanların saç ve tüyleri arasına yerleşerek kan emmekte olan zararlı canlılardandır. Kısa sürede hızlı bir şekilde çoğalmaları ve yayılabilmeleri nedeniyle insan sağlığı üzerinde tehdit unsuru oluşturmakta olan bitler, ufak yapıları ve kontrol edilemeyen üreme yapıları nedeniyle profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından imha edilmesi gerekmektedir. Tez İlaçlama olarak İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Kocaeli’nin tüm ilçe ve semtlerinde bit problemlerine karşı geliştirmiş olduğumuz etkili ilaçlama yöntemlerimiz ile profesyonel ilaçlama hizmetleri sağlamaktayız. Yaşam alanlarınızda meydana gelen bit problemlerinin ortadan kaldırılması için firmamızın hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 

Bitin Özellikleri

  • 0,5 ile 5 mm civarında bir boya sahip olan bitler, kan emerek beslenen ve konakçı olarak yerleştikleri canlıların saçları ya da tüyleri arasında yaşamlarını sürdürmekte olan zararlı canlılardır.
  • Asalak grubunda yer almaktadırlar. Zıplama özellikleri bulunmamaktadır. Fakat canlılar arasında rahatlıkla geçiş sağlayabilirler. Bu nedenle bulaşıcı özellikleri bulunmaktadır.
  • Çoğunlukla hayvan tüyleri arasında görüldükleri için insanlara hayvanlar aracılığıyla bulaşması muhtemeldir. Bu nedenle kişisel hijyen kuralları bitlerin yaşam oranlarını en aza indirmek adına oldukça önemlidir.
  • Yumurtlama sistemi ile üremekte olan ve tek seferde oldukça çok sayıda yumurta bırakan bitler, yaklaşık 1 ay kadar yaşamaktadırlar. Ama üreme süreci sürekli devam ettiği için bit ile mücadele oldukça zordur.
  • İnsan ve hayvanların derilerini yaşam alanı olarak tercih eden bitler, yaşam alanlarımızda da rahatlıkla yayılmakta ve tehlike unsuru oluşturmaktadır.

Bit İle Mücadele

Bit, hızlı üreme yapısına sahip olan ve kısa sürede oldukça yoğun bir nüfusa ulaşan zararlı bir canlıdır. Ebat olarak çok fazla küçük ve sürekli üreme durumunda olması nedeniyle kişisel yöntemlerle imha edilmesi oldukça zordur. Ayrıca saç üzerinde yaşayan bitlerin normal temizleme ürünleriyle ortadan kaldırılması imkansızdır. Bit ilaçlama için özel olarak geliştirilmiş olan ilaç ve ilaçlama yöntemlerinden faydalanmak gerekmektedir.

Bit ile mücadele öncelikle bireysel temizlik ile mevcuttur. Fakat dış etkenler nedeniyle bu problemle karşılaşmamız olasıdır. Bu nedenle bit problemlerinin meydana gelmesi durumunda profesyonel bit ilaçlama hizmetlerinden faydalanılması gerekmektedir. Tez İlaçlama olarak bit ile mücadele kapsamında geliştirmiş olduğumuz etkili ilaçlama yöntemlerimiz ile kısa sürede kontrol sağlayarak, yaşam alanlarınızdaki bit problemini ortadan kaldırmaktayız. Bit ilaçlamalarında genellikle sıvı ilaçlama yöntemleri tercih edilmekte ve sıvı ilaçlar buharlama ya da püskürtme teknikleri ile uygulanmaktadır. Bu teknikler sayesinde büyük ya da küçük tüm alanlarda bit problemleri kalıcı olarak ortadan kaldırılmaktadır.

 

BİTLER HAKKINDA SORULAR

1-Bit Nerede Yaşar?

Kanemici canlılar grubunda yer alan bitler, genellikle insan ve hayvanların saç ve tüylerinde yaşamaktadırlar. Bitki biti olarak adlandırılan grup ise çoğunlukla bitkilerin yapraklarında yaşamlarını sürdürmektedirler.

2-Bit Ne İle Beslenir?

Kanemici olarak bildiğimiz bitler genellikle insanların ve hayvanların kanlarını emerek beslenmektedirler. Hayvan vücuduna konakçı olarak yerleşmiş olan bitler, hayvanların derileriyle ve tüyleriyle de beslenebilmektedir. Bitki bitleri ise çoğunlukla bitki özsuyu ile beslenmektedir.

3-Bitin bulaştırdığı hastalıklar hangileridir?

Kan emerek beslenmesi ve canlılar arasında rahatlıkla geçiş sağlayabilmesi nedeniyle kan yoluyla bulaşabilecek her türlü hastalığı canlılar arasında taşıyabilecek olan bitler, tifüs, sarı humma gibi tehlikeli hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Ayrıca çeşitli cilt hastalığı, deri döküntüleri, alerjik rahatsızlıklar da yine bit aracılığıyla gerçekleşebilen rahatsızlıklardır.

4-Biti nasıl tanıyabiliriz?

Konakçı olarak yerleştikleri canlılar üzerinde yoğun bir kaşıntı hissi oluşturan bitler, gözle görülebilen canlılardır. Özellikle saçlarda hissedilen kaşıntı sonrasında genel kontrollerin sağlanması, bitin tespit edilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bitler küçük, yassı ve oval bir yapıya sahiptir. Genellikle siyah ve kahverengi renklerinde görülür. Ayrıca yumurtlama sistemi ile üredikleri için bit yumurtası olan sirkeleri de görebilmek mümkündür. Bu özellikleri bitin tanınması için oldukça elverişlidir.

5-Bitler bize nasıl ulaşabilir?

Özellikle hayvanların yaşadığı alanlardan insanlara bulaşmakta olan bitler, temiz ya da kirli ayırt etmeksizin tüm canlıları konak olarak tercih edebilmektedir. Bitin mevcut olduğu birey ya da hayvanın yaşadığı ortamda bulunan tüm canlılara rahatlıkla bulaşabilmektedir. Bu nedenle kalabalık alanlar, okul, hastane vb. toplu yaşam alanları, bitin yayılma oranını çok daha fazla yükseltmektedir.

6-Bitle mücadele nasıl olabilir?

Bitler, insanların saç ve tüy içlerini kendilerine yaşam alanı olarak tercih ediyor olsalar da evlerimizde ya da herhangi başka bir yaşam alanında da rahatlıkla yaşayabilmektedirler. Bu nedenle canlılar üzerinde bit görülmesi durumunda bir sağlık kuruluşundan yardım talebinde bulunabilir ve özel olarak tasarlanmış bit şampuanları ile tedavi gerçekleştirilebilir. Fakat yaşam alanlarınıza yayılmış olan bit probleminin ortadan kaldırılması için bit ilaçlama firmalarının sağlamış olduğu hizmetlerden faydalanmak, kalıcı çözüme ulaştıracaktır.

7-Bit canlısı hangi hayvanlar üzerine bulunur?

Tüm canlıları konak olarak tercih edebilecek olan bitler, genellikle tüylü hayvanların üzerinde görülebilirler. Kedi, köpek, kuş vb…

8-Bitin ömrü ne kadardır?

Yumurtlama sistemi ile oldukça hızlı ve çok sayıda üremekte olan bitler, yaklaşık 1 ay kadar yaşayabilmektedir. Konakçı olarak yerleşmiş olduğu canlı üzerinden ayrılan bir bit ise yaklaşık 48 saat kadar hayatta kalabilir.

9-Kasık biti insana nasıl bulaşır?

Temiz olmayan alanlarda hızlı ve yoğu bir şekilde üremekte olan kasık bitleri, genellikle cinsel yol ile bulaşmaktadır.

10-Bit nasıl temizlenir?

Bitler, hızlı ve çok sayıda üremekte olan ve genellikle zor imha edilen canlılardı. Bu nedenle özel bir ilaç ve ilaçlama yöntemi ile temizlenebilmektedirler. Bit ilaçlama firmaları, özel olarak geliştirmiş oldukları ilaçlama yöntemleri ile işlem uygulamaktadır. Tez İlaçlama olarak, uzman ilaçlama kadromuz ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan güvenilir ilaçlarımız ile birlikte yaşam alanlarınızda meydana gelen tüm bit problemlerini kısa süre içerisinde ortadan kaldırmaktayız. Müşteri temsilcilerimiz ile 7/24 iletişime geçebilir, güvenilir bit ilaçlama hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.