Böcekler türleri çok fazla olan ve insan yaşam alanlarında da görülen canlılardır. Bu yüzden kişilere fazla rahatsızlık verirler. Hem sağlık açısından hem de maddi açıdan büyük zararlar oluşturan böcekten kurtulmak hiç kolay değildir. Evlere, iş yerlerine, ofislere, okullara, binalara, hastanelere, fırınlara, lokantalara, bahçelere, tarlalara, parklara yaptırılacak olan böcek ilaçlama böcek ile mücadele için önemli bir uygulamadır.

Yöntemleri böcek türüne, yaşadığı alana göre değişen böcek ilaçlama artık oldukça kolaylaşmıştır. Kişilerin bulundukları ortamı terk etmeden, izleyerek yapılan böcek ilaçlama uygulamaları bulunmaktadır. Kokusuz ilaçlama ve jel ilaçlama bunlar arasındadır. Böcekten kurtulmak için kesin sonuç verecek olan ilaçlama böcek sıkıntısına son vermek için muhakkak yaptırılmalıdır.
Özellikle sıcakların gelmesiyle, yaz aylarında daha fazla ortaya çıkan, daha fazla rastlanan böcekler insanlara bir o kadar fazla zarar vermeye başlar. Pis ortamlarda yaşadıkları için, taşıdıkları parazitler oldukça fazladır. Canlılar temasları gerçekleştiğinde bu parazitler, virüsler ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Böcek ilaçlama zamanı bu yüzden önemlidir. Kişi, ne zaman böcek ile mücadele etmeye başlayacağının bilincinde olmalıdır. Evde böcek gördüm deyip, birkaç tanesini öldürerek fazlasının olmadığını düşünen kişilerin yanılma oranları yüksektir. Çünkü üremeleri çok fazla ve hızlı olan böcek türleri mevcuttur. Yumurtalarını her yere bırakabilen böcekler, bu durumda tehdit oluşturur ve tamamen yok edilmeleri böcek ilaçlama ile mümkündür.
Böcek ilaçlama firmaları tarafından uygulanan böcek ilaçlama yöntemleri doğru yapıldığında, eğitimli, uzman kişiler tarafından uygulandığında kesin sonuçlar verir.