bocekler-hakkinda

Sentrolesital tiptedir. Bol miktarda vitellus yumurtanin çevresinde ince bir tabaka halindedir. Nukleus yumurtanin ortasindadir. Etrafini az miktarda sitoplazma çevirmistir. En dista korion yer alir. Sert ve dis etkilere karsi koyacak bir sekildedir. Spermanin yumurta içine girmesi için yumurta içersinde mikrofil denilen bir veya birden fazla delik vardir. Sperma buradan girerek yumurtayi döller. Yumurtalar ya gelisi güzel bir kütle halinde veya düzenli bir sekilde yumurtlanir ve bu diger türlere göre sabit kalir. Yumurtalar genellikle yavrularin gelisip beslenebilecegi bir ortama konur.

Böceklerin çiftlesmesi veya yumurtalarin döllenmesi, sperma veya spermataforun disi cinsiyet organina iletilmesi ile olur. Çiftlesme (Copulation) çok degisiktir. Bazilari uçarken (ari, sinek), bazilari yerde (kelebekler) ve diger bir kismida yüzerken çiftlesir. Çiftlesme süresi birkaç dakikadan, saat veya güne kadar degisebilir. Çiftlesme disinin yumurtlama zamaninda olur. Çiftlesmede eslerin durus tazlari da çok degisiklik gösterir. Fakat en farkli sekil Odonata’larda görülür. Erkek böcegin üreme organi 2. abdomen segmentinin ventralinde oldugu için, çiftlesme sirasinda abdomen sonundaki kiskaç ile disiyi boyun kismindan yakalar ve onu kendine yaklastirmaya zorlar. Disinin abdomenini erkegin 2. karin segmentine getirecek sekilde kivirir. Sonra disiyi yumurtlamaya zorlar.

Bazi böceklerde çiftlesme bir kere oldugu halde bazilarinda birden fazladir. Böceklerde POLYGAMIE (bir erkegin birden fazla disi ile çiftlesmesi) ve POLYANDRIE (bir disinin birden fazla erkek ile çiftlesmesi) durumlari da vardir.