Pek çok ev hanımı ev çiçeklerini çok sevmektedir. Çiçeklerini çocukları gibi seven hanımlar, her bir yaprağını sevip okşayarak, tozunu alarak büyüttüğü bu çiçeklerin böcekler tarafından tahrip edilmesine hayli üzülür. Çiçek yapraklarındaki böcekler, çiçeğe zarar vermekle birlikte insanlara da bulaşarak kaşıntı ve kızarıklık gibi istenmeyen durumlara yol açabilir. Çiçek toprağındaki böcekler, yaprak biti ve gül biti ise toprağın doğal yapısını bozup küflenmesine sebep olarak kötü bir koku oluşumuna neden olur. Bu gibi şikayetlerinize çözüm bulmak adına, “çiçeklerdeki böcekler nasıl gider?” sorusunu sizler için cevaplandırdık.

Çiçeklerdeki Böcekler Nasıl Gider? Çiçeklerdeki Böcekler İçin İlaç

Çiçek yapraklarındaki bitlenme ve böceklenme, bitkinin toprağında bir sorun olduğunu göstermektedir. Çiçek

çevresinde bulunan yabani otlar bitlenme yapabilir. Çiçek toprağındaki böcekler nasıl yok edilir? diye sorarsanız; çiçeğin sineklenmesini önlemek için pek çok yöntem vardır. Bu yöntemleri uygulamazsanız böcek ve sinekler eve yayılabilir.

  • Ev yapımı böcek ilacı: Büyüklerimizin uyguladığı en etkili böcek ilacı aspirinli su karışımıdır. 2-3 adet aspirini suda eritip böceklenen çiçeğin toprağına dökmek, kısa sürede bit ve böcekleri ortadan kaldıracaktır. Bunu gül biti için doğal ilaç olarak da kullanabilirsiniz.
  • Böcekleri sarımsakla savuşturun: Çiçeklerin dibine dikeceğiniz bir iki diş sarımsak böcekleri kaçırmaya yetecektir.
  • İzmaritle böceklere son: Çiçeğin toprağına atılan sigara izmariti ve kül de böcekleri caydıran bir diğer yöntemdir.
  • Çiçek toprağını kurutun: Böcekler sulu topraktan hoşlanır. Böceklenen çiçeklerin toprağının aşırı sulu olmadığından emin olun.
  • Domates yaprağı mucizesi: 1-2 fincan ince kıyılmış domates yaprağını 2 fincan su içinde 1 gece bekletin. Ertesi gün bu suyu süzüp 2 fincan su ile karıştırın. Bu karışımı bitkinin her yerine uygulayın.

Not: Böceklenmemiş olan bitkilerinizi böceklenen çiçeklerden uzak tutmanız gerekir, yoksa böcekler kısa sürede tüm çiçekleri saracaktır. Çiçeklerdeki böcekler nasıl gider? isimli bu makalemizdeki aşamaları uygulamadan önce, çiçeği topraktan ayırarak kökünün sağlıklı olup olmadığını, böceklerin kök kısmına zarar verip vermediğini tespit edin.

Not: Kimyasal içerikli ilaçlar bitkiler için de insan sağlığı için de tehlike oluşturmaktadır. Öncelikle doğal yöntemleri deneyin. Sonuç alamayıp kimyasal ilaçlara yönelirseniz, ilaçlama işlemini mutlaka açık alanda uygulayın.