çiyan

Çiyanlar zehirli haşere grubundan olan canlılardır. Kırkayak haşeresi ile fiziki açıdan benzerlik gösterir. Ancak çiyanlar zehirli olma özelliği ile kırkayaktan daha tehlikeli bir canlıdır. Bu sebeple yaşam alanlarında görülen çiyanlar ihmal edilmemeli, mutlaka çiyan ilaçlama yaptırılmalıdır.

Çiyanlar uzun vücutlu olan ve oldukça hızlı hareket eden canlılardır. Genellikle geceleri aktif olurlar. Hızlı hareket etmeleri sayesinde insanlar tarafından pek fark edilemezler.

 

Çiyan Böcekleri Zehirli midir?

Boyları tropik iklimlerde 30 cm’e kadar ulaşabilir. Büyük yapıda olanları zehirlidir. Çiyanlar soğuk alanları sevmezler. Diğer haşere ve böcek türlerini yiyerek beslenirler. Hemen hemen her çeşit böcek türleri ile beslenebilirler. Çiyanların renkleri değişkenlik gösterir ancak genelde kırmızımsı renkte veya kahverenginde olurlar. Kızıl, siyah ve sarımtırak renklerde de görülebilirler. Çıyanlar üremelerinde tek seferde onlarca yumurta bırakabilen canlılardır. Bir çıyanın ortalama 200 ayağı vardır. Zehirli canlılar olan çiyanlar, doğadaki düşmanlarına karşı bu özellikleri ile kendilerini korurlar.Çiyan Isırması Sonucu Kişide Görülen Bazı Belirtiler;

 

  • Deride; kızarıklık, kaşıntı, yanma, şişme, kabarma
  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş dönmesi
  • İştahsızlık

Çiyan sokmasına maruz kalan bireylere yapılacak ilk müdahale, çiyanın ısırdığı bölgenin biraz yukarısını sıkıca bağlamak ve kan dolaşımını yavaşlatmak olacaktır. Daha sonra muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Çiyan ilaçlama bu canlıdan korunabilmek için uygulanan işlemlerdir. Çiyanlardan korunabilmek için bireysel mücadelelerden kaçınılmalıdır. Kişilerin yanlış uygulayabileceği ilaçlamalar insan sağlığını tehdit edebilir.

 

Çiyan İle Mücadele

Çiyanlarla mücadelede muhakkak çıyan ilaçlama firmalarından yardım alınmalıdır. İlaçlama firmalarının kullanacağı etkili ilaçlar bu canlılardan kısa sürede kurtulmanıza yardım edecektir.

Titiz ilaçlama şirketi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ruhsat sahibi bir firmadır. Kullandığımız ilaçlar ve ilaçlama teknikleri son derece etkili sonuçlar vermektedir. Profesyonel ilaçlama ekibimiz ile sizlere haftanın her günü ilaçlama hizmeti sunuyoruz.

 

ÇİYANLAR HAKKINDA SORULAR

1-Çiyanı akrepten ayıran özelikler nelerdir?

Çiyan ve akrep zehirli hayvanlardır. Görünüş olarak birbirlerinden farklı özellikler taşır. Akrep çıyana oranla daha yuvarlak ve geniş yapılıdır.Çıyanda çok ayak vardır. Akrepte 8 ayak bulunur. Akrebin kuyruk kısmı sırtına doğru dönük biçimdedir. Çiyanda ayaklarda bulunan zehir, akrebin kuyruk kısmında olur.

2-Çiyanlar ne kadar büyüklüktedir?

Çıyanın yaşadığı alana bağlı olarak büyüklükleri değişir. Yaklaşık olarak çiyan10-15cm olur, 30cm olan çıyan türleri de bilinmektedir.

3-Çiyanlar ne ile beslenirler?

Çıyan yakaladığı böcek ve haşereleri zehirleyerek öldürür ve yer. Çiyanbazen de ölmüş hayvan leşleri ile beslenir.

4-Çiyan ne zaman avlanır ve beslenir?

Çiyan gündüz vakti pasif olarak yuvasında, geceleri ise dışarıda gezip avlanarak yaşar.

5-Çiyan ile kırkayağı birbirinden nasıl ayırt ederiz?

Çiyanın her vücut bölmesinde 1 çift ayak bulunur, kırkayağın her vücut bölmesinde ise 2 çift ayak bulunur. Çiyanın ayaklarında zehir vardır. Kırkayağın ise az zehri bulunur ve ağzı ile zehirler.

6-Çiyan ile mücadelede hangi ilaçlar kullanılır?

Sıvı ilaçlama kullanılır. Bu haşere ile yapılan mücadele işleminde jel ilaç uygulaması yapılmaz.

7-Çiyan ısırınca doktora gidilmelimi?

Çiyan ısırmasında doktora gidilmesi gerekir. Çiyan ısırması sonrası zehirlenme, kısmi felç veya ölümler görülebilir. Çiyanın soktuğu yerin 4-5cm yukarısı bağlanmalı kan dolaşımı yavaşlatılmalı hemen doktora başvurulmalıdır.

8-Çiyan sokması nasıl olur?

Çiyan zehiri çok etkildir. çiyan somasından sonra deri üzerinde kızarıklıklar ve kabarmalar görülür. Çisomasından hemen sonra en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Çiyan zehrine karşı alerjisi olan kişiler çiyan sokmasından çok etkilenir ölüme dahi gidebilir.