çiyan-ilaclama4 ile 152 mm boylarında görülen ve yassı vücut yapısına sahip olan çıyanlar, 15 ile 177 çift ayağa sahiptir. Genellikle kırkayaklar ile karıştırılmaktadır. Fakat kırkayaklardan farklı olarak zehirli kıskaçları bulunan ve tehlikede hissettiği anda karşısındaki canlıyı zehirleyebilen tehlikeli canlılardır. Genellikle geceleri ortaya çıkan ve oldukça hızlı hareket eden canlılar, beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için insanların yaşam alanlarına yerleşebilmektedirler. Bu nedenle tehlike durumu oluşturan çıyanların, çok fazla zaman kaybetmeden imha edilmeleri gerekmektedir. Tez İlaçlama olarak, yaşam alanlarınızda meydana gelen çıyan problemlerini ortadan kaldırmak için geliştirmiş olduğumuz etkili ilaçlama yöntemlerimiz ile 7/24 faaliyet göstermekteyiz. Hizmetlerimiz İstanbul başta olmak üzere Kocaeli ve İzmir’in tüm ilçe ve semtlerinde geçerlidir.

Çıyan Böcekleri Zehirli Midir?

Uzun bir yapıya sahip olan çıyanların en önde avladıkları böcekleri yakalayabilmeleri için kıskaçlı bacakları bulunmaktadır. Bu kıskaçlarda zehir barındırmakta olan çıyanlar, avını etkisiz hale getirebilmek için bu zehirden faydalanmaktadır. Ayrıca kendisini tehlikede hissettiği anda başka canlıları da zehirleyebilmektedir. Bu nedenle tehlike arz etmektedir.

İnsanların yaşam alanlarına da yerleşmekte olan çıyanlar, genellikle geceleri aktif duruma geçen ve çok hızlı hareket eden canlılardır. Gece saatlerinde kontrol edilemeyecek anlarda insanların çıyandan zarar görmesi muhtemeldir. Çıyan tarafından zehirlenilmesi durumunda mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, iştah kesilmesi ve ciltte kızarıklık gibi belirtiler meydana gelebilir. Yaşam alanlarınızda olası bir çıyan probleminin meydana gelmemesi için gerekli tedbirleri almanız sağlığınızın muhafaza edilmesi açısından oldukça önemlidir. Çıyan problemi ile karşılaşmanız durumunda profesyonel böcek ilaçlama firmalarından yardım talep etmeli ve kısa süre içerisinde duruma müdahale etmeniz gerekmektedir.

Çıyan İle Mücadele

Yumurtlama sistemi ile üremekte olan çıyanlar, tek seferde çok sayıda yumurta bırakabilmektedir. Bir yıldan fazla yaşayabilen çıyanların bazı türleri 6 yıl kadar yaşayabilmektedir. Bu nedenle çıyanların imha edilmesi düşünüldüğünden çok daha zor olacaktır. İnsanların yaşam alanlarına dahil olması sağlık açısından büyük problemler oluşturan çıyanların, kişisel yöntem ve müdahalelerle ortadan kaldırılması mümkün değildir. Özel olarak geliştirilmiş olan ilaç ve yöntemlerle imha edilmesi gerekmektedir.

Böcek ilaçlama firmaları, çıyan problemlerinin ortadan kaldırılması için özel ilaç ve ilaçlama tekniği uygulamaktadır. Tez İlaçlama olarak bizler de yaşam alanlarınızda meydana gelen çıyan problemlerine karşı Sağlık Bakanlığı onaylı güvenilir ilaçlarımız ve uzman kadromuz ile birlikte müdahale etmekteyiz. Genellikle kokulu sıvı ilaçlama yöntemlerini uygulamakta ve bu şekilde kalıcı sonuçlara ulaşmaktayız. Uyguladığımız yöntemler ya da kullandığımız ilaçlar insan sağlığı üzerinde herhangi olumsuz bir etki oluşturmamaktadır. Sizler de çıyan problemleri yaşıyorsanız, güvenilir ilaçlama hizmetlerimizden 7/24 faydalanabilirsiniz.

ÇIYANLAR HAKKINDA SORULAR

1-Çıyanı akrepten ayıran özelikler nelerdir?

Görüntü olarak oldukça farkı olan akrep ve çıyanlar zehirli canlılardır. İkisi de kendilerini tehlikede hissettikleri anda karşılarındaki canlılara zarar vermektedirler. Akrepler daha yuvarlak hatlara sahipken, çıyanlar uzun ve ince bir görüntüye sahiptir. Akrepler çıyanlardan farklı olarak zehirlerini kuyruklarında bulunan iğneli yapı aracılığıyla akıtmaktadırlar.

2-Çıyanlar ne kadar büyüklüktedir?

Yaşadıkları alanlara göre boyutlarında farklılıklar görülen çıyanlar, 4-152 mm boyutlarındadırlar.

3-Çıyanlar ne ile beslenirler?

Genellikle etçil bir beslenme yapısına sahip olan çıyanlar, diğer böcek türlerini avlayarak besin ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Hayvan leşleri de yine çıyanların beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

4-Çiyan ne zaman avlanır ve beslenir?

Genellikle geceleri aktif olan çıyanlar, avlanma ve beslenme işlemlerini de geceleri gerçekleştirmektedir.

5-Çıyan ile kırkayağı birbirinden nasıl ayırt ederiz?

Çıyanlar, kırkayaklara nazaran daha az ayak sayısına sahiptirler. Çıyanların ayakları yanlara doğru açılan ve yukarıdan bakıldığında görülür bir yapıdadır. Kırkayaklar ise yukarıdan bakıldığı zaman ayakları farkedilmeyen canlılardır. Ayrıca çıyanlara kıyasla daha yavaş hareket etmektedirler. Çıyanlar ayaklarında zehir barındırırken, kırkayakların böyle bir özelliği bulunmamaktadır.

6-Çıyan ile mücadelede hangi ilaçlar kullanılır?

Oldukça uzun bir yaşam süresi bulunan çıyanların basit ilaçlar ve tek seferlik işlemlerle imha edilmesi mümkün değildir. Bunun için özel olarak geliştirilmiş olan ilaç ve yöntemlerle imha edilmeleri gerekmektedir. Kokulu sıvı ilaçlar, çıyan problemlerinin ortadan kaldırılması için sıklıkla tercih edilmekte olan etkili ilaçlardır.

7-Çıyan ısırınca doktora gidilmeli mi?

Çıyan ısırması sonucunda baş dönmesi, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerin görülmesi muhtemeldir. Zehirleme özelliği bulunan bir hayvan oldukları için herhangi bir çıyan ısırmasında zehrin yayılmaması için ısırılan alanın bir çaputla sıkıca başlanması ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmelidir.

8-Çıyan sokması nasıl olur?

Çıyanlar, ön ayaklarında bulunan kıskaçlarla avladıkları ya da zarar vermedikleri canlılara zehirlerini akıtmaktadırlar. Avlanma sırasında diğer böcek türlerini ayaklarında bulunan zehirle etkisiz hale getirmekte olan çıyanlar, insanları ısırması durumunda ise ciddi boyutlarda problemlerin oluşmasına zemin hazırlayabilir.