Çıyan, uzun ve yassı vücuda sahip, çok hızlı hareket eden, eklem bacaklılar gurubunda incelenen, zehirli canlılardır. Çıyanların görüldüğü bölgelere mutlaka çıyan ilaçlama uygulaması yapılmalıdır. Büyüklükleri 3mm ile 35cm arasına değişen çıyanların baş bölgesi belirgin bir biçimde gövdeden ayrılmış, üstten basık ve ön tarafında antenlerden oluşur. Gövdesi çok sayıda halkadan oluşan çıyanın her halkasında bir çift bacak bulunur. Çıyan salyangoz, solucan, hamam böceği gibi canlıları yiyerek etçil olarak beslenir. İnsanları zehirleyerek zarar veren çıyan ile mücadele oldukça zordur.

Çıyanların Özellikleri

Dünyada üç binin üzerinde türü bulunan çıyan, yaşam alanı olarak sıcak ve tropik bölgeleri tercih eder. Yaşadıkları ortam ve çeşitlerine göre kahverengi, sarı, turuncu ve kırmızı renkte olanları vardır. Gündüzleri, ağaç kabukları, büyük ve yassı taşların, yaprakların altına gizlenir, ışıktan kaçar, geceleri avlanmaya çıkarlar. Avlarını yakalamada zehir bezleri çok büyük rol oynayan çıyanlar çeşitli nedenlerle insanların yaşam alanlarına kadar girip, bodrum, garaj, kapı, pencere araları süpürgeliklere gizlenirler. Bu tür alanların çıyan ilaçlama firmaları tarafından detaylı olarak ilaçlanması gerekir.

İnsanları sokarak zehirleyen çıyan ile mücadele için profesyonel destek gerekir. Çıyan sokması sonucu deride kızarıklık, şişme, kaşıntı, bazen de kanama olur. Çıyan soktuğunda baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, şiddetli baş ağrısı gibi zehirlenme belirtileri görülür, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Çıyan ile Mücadele Nasıl Yapılır

  • Çıyanların üredikleri kulübe ve evler boşaltılıp iç ve dış alanlar yasal çalışan ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanır.
  • Çıyanların iç alanlara girişlerini önlemek için dış cephe çatlak ve deliklerin kapatılması gerekir.
  • Binaların dışını kaplayan sarmaşık gibi yoğun bitkilerin binadan uzak tutulması gerekir.

Çıyan İlaçlama

Çıyanlar ile mücadelede bireysel mücadeleden kaçınılmalıdır çünkü zaman kaybı ve çeşitli tehlikelere yol açar.Çıyanlar genellikle geceleri ortaya çıkan ve çok hızlı hareket eden hayvanlardır. Uzmanlar olmadan evde görülüp yerde ilaçlanmaları çok zordur. Bulundukları ortamda yırtıcı hayvanlar bulunmuyorsa ve yaşamaları için uygun koşullar varsa 6 yıla kadar hayatta kalabilirler.

Çıyan ile mücadelede ilaçlama şirketimiz 7/24 garantili ve ekonomik hizmet vermektedir. Çıyan ilaçlama ve tüm haşere türlerine karşı hizmetlerimiz gün boyu devam etmektedir.