ciyan-tehlikeleriİlaçlama

Çıyan Tehlikeleri

Çıyanlar türlerine göre zehirli de olabilen haşere gruplarında yer almaktadırlar. Daha çok bahçeli evlerde, çiftlik ve yazlık yerlerde, kırsal kesimlerde görülen çıyanların hem çevreye verdikleri zararlar çevreye hem de yağmur, rüzgar gibi dış etkenler sebebi ile yuvaları bozulması sonucu insanların yaşam alanlarına girerek, kişilere verdikleri zararlar nedeni ile çıyan ile mücadele zorunludur ve çıyan ilaçlama yaptırılmalıdır.

Özellikle toprak ve taş altlarında yaşamlarını sürdüren bu haşerelerin zehirli olanları ölümcül tehlike demektir. Hızlı hareket ediyor olmaları sebebi ile yakalanmaları zordur ve çıyanlardan kurtulmak için asla bireysel olarak bir yöntem denenmemelidir. Tehlike anlarında sokabilme ihtimalleri olan bu haşereler oldukça zararlıdırlar. Bu sebeple görüldüklerinde çıyan ilaçlama firmalarına başvurulması bu haşerelerden en sağlıklı kurtuluş olacaktır.

Çıyan tehlikeleri karşısında kişiler maruz kalmamak adına, çıyan ilaçlama ile önlemler almaktadırlar. İlaçlamanın da profesyonelce yapılması alınacak sonuçlarda oldukça önemlidir. Dış mekanlarda sıkça çıyan ilaçlama talebinde bulunulurken, bu haşerelerin iç mekanlara kadar gelebilecekleri de düşünülerek kesinlikle buralara da ilaçlama yaptırılmalıdır.

Kişilerde görülen aşırı ateş, titreme, baş ağrısı, mide bulantısı, ses ve ışıktan rahatsızlık duyma, vücutta kasılmalar, çıyan sokması sonucu görülebilecek belirtiler olabilir. Kişiler çıyan sokması sonucu felç de kalabilmektedirler. Bu derece ciddi çıyan tehlikeleri varken, asla ihmalkar davranılmamalı, çıyan ilaçlama şirketleri ile irtibata geçilmelidir.