dana burnu

Danaburnu böceğinin boyları ortalama 4-5 cm arasındadır. Vücudu kısa ve kadifemsi tüylerle örtülüdür. Koyu kahverengine sahiptir. Gözleri petek gözdür ve küçüktür. Ön bacakları kısa ve yassı biçimlidir. Danaburnu haşeresine genel itibarı ile yeşil alanlarda sıkça rastlamak mümkündür. Yeşillik alanları bulunup danaburnundan kurtulmak isteyen kişilere sıkça rastlanır. Bu gibi alanlarda yapılacak olan danaburnu ilaçlama sonucunda bu yeşillik alanlar daha verimli olacaktır.

Bu haşerenin ön kanatları kısadır. Arka kanatları kapalı durumda iken kuyruk biçiminde görülür. Bu böceğin ses alma organı gelişmemiştir. Fakat erkek danaburnunda ses çıkartma özelliği vardır. Danaburnu böceği toprak altında 10-20cm derinlikte yaşar.

Gündüz toprak altında olan danaburnu gece olunca toprak üzerine çıkar. Haşere kumlu, killi, hafifi topraklarda yaşamayı tercih eder ve bitkilere sebzelere tarlalara epey zarar vererek birçok bitkinin talan olmasına sebebiyet verir bu nedenle danaburnu ilaçlama ekiplerince gelinerek itinalı bir çalışma sonucunda bulunan yerlerden temizlenmelidir. Sağlık Bakanlığı tarafından belgeleri onaylı 7/24 hizmet sağladığımız şirketimizcedanaburnu ile mücadele ekipleri çağrılarak sorununuzu halledebilirsiniz.

Çiftleştikten sonra mayıs ve haziran ayında yumurtalarını toplu halde toprak içerisine odacıklara bırakır. Dişi danaburnu böceği her seferde 200-300 yumurta bırakabilir.10-20 gün sonra yumurtaları açılır. Danaburnu yumurtalarının içerisinden çıkan yavru danaburnu, yazın gelişir kış gelince 2.ve 3. dönemlerini geçirirler. Çok fazla üreme söz konusu olduğu için biran önce danaburnundan kurtulmak için önlem alınmalıdır ve danaburnu ilaçlama servisleri biran önce çağrılarak kontrol altına alınmalıdır. Yavru danaburnu ilkbahar ayı gelince beslenmeye ve gelişmeye devam eder. 5. döneminden sonra, Temmuz ve Ağustos aylarında, yavru danaburnu ergin bir danaburnu olur. Erginleşen danaburnu gelen ilkbaharda yumurtlamaya başlar. Danaburnu süs bitkisi ve sebzelere zarar verir. Yeni filizlenen genç bitkilere daha fazla zararı dokunur. Danaburnu böceğinden kurtulmak için ilaçlama şirketlerine danaburnu ilaçlama uygulaması yaptırılmalıdır. Bu ilaçlama hizmetini uygun ilaçlama fiyatları ile garantili olarak sunmaktayız.

Dana Burnu İle İlgili Sorular

 Dana burnu nerede yaşar?

Bu haşere genel olarak yaşam alanını toprak altı derinlikleri olarak seçmiştir. Danaburnu daha çok yumuşak kumlu toprakta yaşamayı sever. Bu böcek çok sıcak yerine daha ılıman yerleri seçer. 

Dana burnu neye benzer?

Dana burnu 3,5-4cm boyunda eklembacaklı sınıfından bir böcektir. Dana burnunun üst yüzeyi sık kısa tüylerle kaplıdır. Dana burnunun bedeninin üst tarafı açık ve koyu kahvedir. Gözleri petek gözdür. 

Dana burnu nasıl beslenir?

Bu haşere için sebze ve bitki canavarı diyebiliriz. Çünkü otçul bir böcek olan danaburnu çok sık olarak tarlalarda ve süs bitkilerinde görülürler. 

Dana burnu nasıl üreme sağlar?

Bu böcek yumurtlama yöntemi ile üreme sağlar. Danaburnu her defasında 200-300 kadar yumurta bırakabilir. Bu haşere mayıs ve haziran ayında yumurta bırakmaya başlar.10-20 günün sonunda yumurtalardan yavru danaburnu böcekleri çıkmaya başlar. 

Dana burnu neden ilaçlanmalı?

Dana burnu bitki ve meyvelere zarar veren bir böcektir. Bitki köklerine ve yeni filizlenmiş bitkilere büyük zarar verir. Ürünün çürümesine ve kalitesinin düşmesine neden olur. Çiftçiye zararı dokunur. Kesinlikle danaburnuna ilaçlama yapılması gerekir. 

Dana burnu ilaçlamasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

Dana burnu ilaçlamasında kokulu, kokusuz sıvı ilaç uygulaması yapılmalıdır. Dana burnu çok fazla çoğalan bir kemirgendir. İlk ilaçlamadan 20 gün sonra ikinci bir ilaçlama yapılması gerekir. Yumurtadan yeni çıkan danaburnu yavruları ikinci ilaçlamada ölecektir. 

Dana burnu ile mücadele nasıl olur?

Danaburnu ile mücadele için kesinlikle ilaçlama yaptırınız. bu haşereler bitki ve meyvelerimize aşırı derecede zarar verir. Zamanında önlemi alınmazsa çoğalan danaburunları özellikle çifçilerin besin maddlerine aşırı derecede zarar verir.