Akrepler, Dünya’nın en dayanıklı haşerelerinden biri olarak bilinmektedir. Ve bu dayanıklılığı sayesinde hemen hemen her yerde yaşayabilen bu zehirli yaratıklar, son derece tehlikelidir. Bu canlılara kolay kolay ilaçlama da tesir etmemektedir. Vücut yapısı olarak 8 bacakları ve kollarında kıskaçları olan akreplerin, kuyruk kısımlarının ucunda zehir torbacıkları ve iğnesi vardır. İşte bu iğne hayati önem taşımaktadır. Çünkü bir akrep tarafından saldırıya uğrarsanız size en büyük zararı bu iğne verecektir. Akreplerin sırt kısmı bölmeler halinde olan ve sırtlarının üzerinde yumurtalarını taşımaları sağlayan sırt kapakçıkları bulunmaktadır. Türlerine göre farklı renklerde olana akrepler, genellikle siyah, kahverengi, sarımsı ve kızıl renklerde görülebilirler. Akrep boyu türlerine göre değişirken ortalama 3 ile 5 cm arasında değişmektedir. Akrep, en çok moloz yığınlarında, kayalık bölgelerde taşların altında, ahşap binalarda, binaların çatı ve zemin katlarında görülebilir.

Akrepler Neden Dayanıklıdır?

Kolay kolay ölmeyen akreplerin vücutlarında “kitin” adı verilen bir madde bulunmaktadır. Ve bu madde akrepleri birçok tehlikelerden koruyan adeta koruyucu melekleridir. İşin ilginç yanı bu canlı üzerinde yapılan her deneyde yaşamaya devam etmiştir. Laboratuvar ortamında yapılan bir dizi deney sonucunda akreplerin buz kalıbı içerisinde dondurulduktan bir süre sonra buzun çözülmesi ile beraber tekrar yaşadıkları görülmüştür.

Evde Akreple Mücadele Etmenin Yolları

Yuvaları toprak içlerine açtığı oyuklara yapan akrepler, kış aylarında yağmurların yuvalarını bozmaları nedeni sığınmak için ev içlerine yönelebilirler. Ev içlerine yöneldikleri andan itibaren çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü tehdit altındasınızdır. Mutlaka onlardan kurtulmanın bir yolunu bulmanız gerekmektedir. Ancak bu sizin tek başınıza yapabileceğiniz bir şey değildir. Yazının başlığında da belirttiğimiz gibi son derece dayanıklı ve güçlü olan akreplerden kurtulmak için mutlaka akrep ilaçlama yaptırmanız gerekmektedir.

Evinizde tek olarak rastladığınız bir akrebi bir şekilde öldürdüyseniz sakın ola tamamen kurtulduğunuzu düşünmeyin. Çünkü akrepler çift olarak yaşayan canlılardır. Bir akrepten kurtulduysanız diğeri mutlaka evde bir yerlerde olacaktır. Bu yüzden dikkatli olmak zorundasınız. İçiniz rahat bir şekilde evinizde hayat sürmek istiyorsanız mutlaka İstanbul böcek ilaçlama firmamızı arayarak akrep ilaçlaması hakkında bilgi almalısınız.