Evde fare sorunu, yılın her döneminde rastlanan bir sorun olduğu gibi kemirgenler özellikle sonbahar ve kış aylarında daha yoğun olarak görülür. Farelerin eve giriş yapması büyük rahatsızlık yaratacağı gibi sağlıksal açıdan tehlikeli olmasının yanı sıra, maddi zarara da yol açacaktır. Bu nedenle fareyle mücadele ev, iş yerleri ve özellikle de fabrika ve atölye gibi alanlarda büyük öneme sahiptir. Fareden kurtulmak için genellikle bireysel ya da amatör mücadele tekniklerine başvurulduğu gibi kemirgenlerden kurtulabilmek için ilaçlama yaptırmak şarttır. Yiyecek bulma konusunda sorun yaşayan ve güvenli bir yaşam alanı arayan fareler; kömürlük, ev ve bina gibi alanlara giriş yaparak, ciddi problemlere ortam hazırlamaktadır.

Farelerin birçok türü bulunmakla birlikte, evlere giren kemirgen türlerinin başında ev ve çatı faresi gelir. Binaların çatı bölümlerine yerleşerek, dairelere giren ve büyük zararlara yol açabilen fareleri yok edebilmek için profesyonel şekilde ilaçlama yaptırmak şarttır. Kaliteli fare ilaçları kullanılamadığı sürece kemirgenleri yok etmek mümkün olmayacağı gibi amatör şekilde gerçekleştirilen fare mücadelesi, kısa sürede çözüm verse de uzun vadede, farelere karşı koruma sağlayamayacaktır.

Besin maddelerine zarar vererek, maddi hasaların oluşumuna ve gıda zehirlenmelerine yol açabilen fareler, eşyaları da kemirerek maddi açıdan hasar yaratır. Yün ya da kumaştan yapılmış eşyalara zarar verebilen kemirgenler, sert cisimleri dahi kemirerek, büyük maddi hasarların oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle evde fare görülmesi durumunda ilaçlama yaptırmak büyük öneme sahiptir. Maddi açıdan olduğu gibi yaydığı bakteri ve mikroplar nedeniyle de sağlık sorunlarına yol açabilen farelerden kurtulmak, hem hastalıklara yol açan mikroorganizmaların yayılmasını engellemek hem de evlerde hijyeni sağlamak açısından oldukça önemlidir.