Fare, her yere kolaylıkla girebilen ve istedikleri yerde yaşamlarını sürdürebilen canlıdır. Besin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yerleri yaşam alanları yaparlar. İnsan gıdalarından yararlandıkları için daha çok evlerde ya da lokanta, fırın, pastane gibi işyerlerinde görünürler. Fare, insanların yaşam alanlarını ele geçirdiği gibi insanlara birçok zarar vererek de sağlıklarını tehdit eder. İlaçlama yöntemi farelere dur demek için en sağlıklı çözümdür. Bunun içinse fare ilaçlama firmaları arasından en profesyonel olanı tercih edilmelidir.

Fare, evlere dar su borularından, kanalizasyon deliklerinden, çatı ve banyo katlarından, açık cam ve pencerelerden girebildiği gibi keskin dişleri sayesinde çatlak duvarları kemirerek de burnunun sığabildiği her yerden girebilir. Kişi, evinde bir fare olup olmadığını anlayabilmek için çerez gibi yiyeceklerine bakabilirler. Çünkü fare üstlerinde de dolaştıkları gıdalara pisliklerini bırakabilir. Ufak, siyah, yuvarlak olan bu pisliklerin görülmesi evde fare olduğunun kanıtıdır. Bunun dışında fare, keskin dişlerinin sağladığı kolaylıkla kemirme özelliğine sahiptir. Evde bulunması durumunda kablo, tahta, eşyalar, mermer gibi şeyleri de kemirebilirler. Kişi ısırılmış herhangi bir şeyle karşılaştığında evde fare ile mücadele başlamıştır. Fare, çok acıktığı ve bir şey bulamadığı zamanlarda, kişilerin kulak, burun, ağız gibi ince dokularını, kişiler uyudukları sırada, tükürüklerindeki narkoz etkisinden de yararlanarak kemirip ısırabilirler. Böyle bir durum, evde bir fare olduğunun kesin kanıtıdır. Fareler mutfakta, besin ararken de çıkardıkları tıkırtılarla kendilerini ele verirler.

Tüm bunlar evinizde bir fare olduğunun belirtileridir. Ve bu durumların herhangi birinden şüphelenildiği anda hemen fare ilaçlama firmaları ile iletişime geçinilmelidir. Fare, kalıcı zararlar verir. Sağlık açısından da ciddi tehditler taşır. Evde fare olması, hiçbir zaman hiçbir kimse için yararlı olmayacaktır. Aksine ölümle sonuçlanabilecek hastalık virüsleri taşıyan fareler için kişilerin yaşadığı evler, kişiler açısından hiç uygun değildir.