Böcek ve haşereler hayatımızın büyük çoğunluğunun geçtiği evimizde ve iş yerlerimizde görülür. Sağlığımızı doğrudan etkiler. Bu parazitleri hiçbirimiz yaşadığımız alanlarda görmek istemeyiz. İnsanlarda sarılık, veba ve tifo gibi birçok hastalığa sebep olurlar. Bu canlılarla mücadele haşere ilaçlama ile yapılır. Böcek ilaçlama şirketleri kişilerin bu zararlıları yok edebilmek için yardım alabileceği en doğru kuruluşlardır. Bizlere zarar vermelerini önlemek adına ilk olarak alınacak önlem ilaçlama firmaları ile irtibata geçmek olacaktır.

Yapılan böcek ilaçlamaları evimizin, iş yerimizin böceklerden arındırılması için en doğru çözüm yöntemidir. Böcekle mücadele durumunda evlerimize yaptıracağımız ilaçlamanın bilinçli yapılması gerekir. Yapılan yanlış ilaçlama sonucunda istenilen sonuç alınamaz ve bu durum onlardan tamamen kurtulmak için yeterli olmaz. Ev ilaçlama çevreyi ve insan sağlığını tehdit etmeyecek ilaçlarla, bünyesinde uzman kişileri barındıran kaliteli ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır. ülkemizdeki profesyonel ilaçlama firmalarının ruhsatlı çalışma izni vardır. Haşere ilaçlama şirketleri tarafından yapılan ilaçlama, çeşitlerine göre değişir. Böceğin türüne ve böceklerin bulunduğu alanlara göre ilaçlamanın yöntemi de değişmektedir. İlaçlama yapılacak mekanın büyüklüğüne ve kullanılacak ilaçlara göre böcek ilaçlama fiyatları yükselir ya da düşer.

Ev ilaçlamanın kokusuz, kokulu, jel ile ilaçlama gibi yöntemleri mevcuttur. Böcek ilaçlamasının öncesinde, sırasında ve sonrasında alınması gereken bazı tedbirler bulunur. Kokusuz ilaçlama sonrasında temizliğe ihtiyaç duyulmaz. Kokulu ilaçlama sonrasında ise alanın temizlenmesi gerekir. Kokulu ilaçlama öncesinde gıdaların üstlerinin kapatılması gerekirken, jel ilaçlama da bu duruma gerek yoktur. Bütün bu işlemler yapılmadan önce ilaçlanacak canlı türü belirlenip, etkili olacak ilaç temin edilip, sonra yönteme karar verilerek uygulamaya geçilir. Sağlık bakanlığı onaylı, gerekli izin belgelerine sahip firmalara bu ilaçlamaları yaptırmaya dikkat etmek gerekir. Ayrıca bu şirketlerin mutlaka ruhsatları olması gerekmektedir. Profesyonel böcek ilaçlama şirketi için araştırma yapmadan böyle bir uygulamadan kesinlikle uzak durulmalıdır. Yanlış yapılan ilaçlamanın hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan bizleri zarara uğratacağı unutulmamalıdır.