evde-karinca-var-ne-yapabilirimKarınca

Evde Karınca Var Ne Yapabilirim?

Karıncalar, yaşamımızı sürdürdüğümüz evlerimize bir çok yoldan giriş yapabilirler. Özellikle duvar çatlakları, kapı araları ve balkonlar onların giriş güzergahıdır.

Evlerimize girme sebebi ise besin ve su ihtiyaçlarını gidermek olarak belirtilebilir. Karıncalar özellikle mutfakta açıkta kalan gıdalara gelirler.

Karıncalar kış aylarını yuvalarında geçirirler. Bahar aylarından itibaren sık sık görülürler. Karıncalar bazı inanılmaz özelliklere sahip olan canlılardır. Örneğin; kendi ağırlıklarından 10 kat daha ağır olan bir yükü kaldırabilirler. Bazen hiç durmadan yaklaşık 5 km yol katedebilirler.

Evlerinizdeki karıncalardan kurtulmanız için bir takım bireysel önlemler almanız gerekiyor eğer bu önlemleri aldığınız taktirde evinizdeki karıncalardan hala kurtulamadıysanız, mutlak suretle karınca ilaçlaması yaptırmanızda yarar vardır.

Evde Karıncalardan Kurtulma

  • Karıncaların sevmediği doğal bir ilaç yapıla bilir mutfaklarınıza giren karıncaların yoğun bulundukları yerlere sirke veya naftalin koyarsanız bir süre sonra karıncalar bu kokudan rahatsız olacak ve o bölgelerden kısmen gelmeyeceklerdir.Buna ilave olarak nane kokusunu da ekleyebiliriz!
  • Çok bilinen bir yöntem olan borik asit karışımı hazırlanabilir eczaneden alınan borik asit biraz tuz ve bir bardak su ile oluşturulan karışımla karıncaların yuvalarına konulur bir süre sonra karıncalar bu karışımdan bir kısmı ölecek bir kısmı da yuvalarını terk edecektir ama Titiz ilaçlama olarak yılların tecrübesine dayanarak borik asitle yapılan karıncalardan kurtulma uygulamaları aksi tepmekte ve karıncaları evinizdeki salonlara doğru yönlendirmektedir.
  • Tarçın ile acı toz karışımı karıncalar üzerinde etkilidir. Aynı miktardaki biber ve tarçını karıştırarak ev içindeki karıncaların geçiş yollarına, çıkış noktalarına dökün.