Ev faresi, lağım faresi, tarla faresi, su faresi, pamuk faresi, kanguru faresi gibi yüzlerce türü bulunan fareler kişiler ve diğer canlılar için çok fazla tehlike içerir. Hem bulundukları alanlara zarar vermeleri hem de canlıların sağlıkları açısından zararlı olmaları farelerin tehlikelerini gösterir. Bu durumlarda farelerden kurtulmak zorunlu bir davranıştır. Fare ile mücadele böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılan fare ilaçlama ile mümkündür.

Fareler, kemirgen olmaları sebebiyle evlerimizde ya da varsa bağ bahçe gibi alanlarımızda birçok eşya ve gıdalarımızı tüketirler. Maddi zararlar oluşturan bu durum, kişilerin sağlığını da tehlikeye atar. Temas yoluyla taşıdıkları virüsleri kişileri kolayca bulaştırabilen fareler, veba, tifo gibi ölümcül hastalıkların da habercisidirler. Tedbir alınmadığı durumda daha da zararlı hale gelmeye devam edecek fare türlerinin belirtilerine rastladığımızda muhakkak fare ile mücadele başlatmalıyız. Fareler insan gıdalarıyla beslendikleri için genellikle akşamları mutfakta dolaşıp yiyecek ararlar. Farelerin dolaştıkları yerlerde fare pisliği ile karşılaşacak kişiler böylece evde fare olduğunu anlayabilirler. Fare pisliği, ufak, siyah, pirinç tanesi büyüklüğündedir. Evde fare olduğunu anlayan kişi hemen böcek ilaçlama firmaları ile görüşmeli, fareden kurtulmak için fare ilaçlama yaptırmalıdır.

Fareler için tek çözüm fare ilaçlama olur. Bazen kişilerin kulak, burun, parmak gibi ince dokulu yerlerini bile kemirebilen fare ciddi tehlike demektir. Çoğalmalarına izin verilmeden kesinlikle fareden kurtulmak için önlemler alınmalıdır. Fare ilaçlama, bu konuda oldukça kolay yöntemlerle yapılarak kesin sonuç alınan uygulamadır.