Fareden korunmak için gerekli uygulamaların yapılması oldukça önemlidir. Çünkü farelerin varlığı insan sağlığına, çevresine ve bütçesine oldukça zarar vermektedir. Orman faresi, tarla faresi, ev faresi, çatı faresi, lağım faresi gibi çeşitli türlere sahip olan fareler, kemirgen canlılardır. Fareler yapıları gereği istedikleri alanlara kolayca sığarak yuva yapabilirler.

Fareden korunmak için profesyonel yardım alınması şarttır. Fare ilaçlama uygulamaları alanın da uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aksi uygulamalar sonucu daha büyük sorunlar yaşanmaktadır.

Fare çok sayıda önemli hastalığın insanlara geçmesine neden olmaktadır. Farelerin bulunduğu ve gezindiği ortamlar daima sağlıksız bölgelerdir. Fare türlerine karşı ortamların dezenfekte işleminin yapılması oldukça önemlidir. Profesyonel ilaçlama firmaları gerekli dezenfekte işlemini gerçekleştirmektedir.

Fare ısırığı sonucu insanlara çeşitli virüsler geçmektedir. Bireysel yöntemler ile fareleri yakalamak oldukça tehlikelidir. Kendini savunmak isteyen farenin ısırığına maruz kalabilirsiniz. Farelerden kurtulmak için uzman firmalarla iletişime geçmelisiniz.

Fare türlerinden insanlara veba, humma, sıtma, verem, tifüs, dizanteri, cilt hastalıkları, tifüs gibi ciddi hastalıklar geçmektedir.