Fareler yeryüzünde ki tüm kıtalara yayılmış en tehlikeli kemirgen familyasıdır. Çok hızlı üreyen ve seri şekilde düşmanında kaçma kabiliyetine sahip bu hayvanların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra farelerin gen yapısının insanların yapısına yakın olduğu için pek çok bilimsel deneyde kobay olarak kullanılmaktadırlar. Farelerin besin zincirlerin de bitkisel beslenme söz konusu olduğu kadar etçil besin zincirine de dâhildirler.

Özellikle her türlü hayvan leşini kemirdikleri için birçok hastalığı da bünyelerin de taşımaktadırlar. Bunlardan en korkuturcusu ve yüzyıllardır dünya üstün de ölümlere sebebiyet vermiş olan veba hastalığıdır. Avrupa’da 1347-1351 yılları arasın da toplu kitle ölümlerine yol açan bu hastalık insanlara, farelerden bulaşmıştır bu olay dünya tarihine adını kara veba olarak yazdırmıştır.

Sürü psikolojisiyle yaşayan bu hayvanlar bulundukları ortamlara hem maddi hem de manevi olarak çok büyük kalıcı zararlar vermektedirler.

Buna istinaden günümüz dünyasın da bu vahşi kemirgenlerle mücadele için çok etkin yöntemler bulunmuştur. Profesyonel haşere ilaçlama şirketleri modern şehir hayatında ki insanın bu kâbusunu ortadan kaldırabilmek için haftanın 7 gün 24 saati son derece ileri teknolojik ilaçlama malzemeleriyle evlere ve iş yerlerini bu kemirgenler den arındırabiliyorlar. Kendi ürettiğimiz anlık çözümlerden ziyade haşere ilaçlama konusun da bilinçli hizmet sunan firmalara bu işi bırakmak bizleri kalıcı olarak bu sıkıntıdan bertaraf edecektir.

Farelerin İnsanlara Bulaştırdıkları Hastalıklar

Bu kemirgenlerin insanlarla temas ve yakın yaşamaları durum da yaydıkları pek çok hastalıklar bulunmakta. Bir kaç örnekle sıralarsak

1-Verem mikrobu

2-Veba salgını

3-Kuzu hastalığı

4-Grip virüsü

5-Şap hastalığı

6-Humma hastalığı

Ve Pek çok parazitsel hastalığın yayılmasına sebep olurlar

Günümüz dünyasın da her türlü kemirgen ve haşeratla mücadele için halk sağlığı konusun da titiz; haşere ilaçlama da uzman şirketlerle bu sıkıntı çözüme ulaşmaktadır. İnsan hayatı için son derece tehlikeli olan fare zehiri yiyecek ve içeceklere bulaşmamalıdır. Fare için kullanılan zehir diğer zararlılar gurubun dan farklıdır. Farelerin bünyeleri pek çok zehire karşı çok dirençlidir. Bu yüzden mücadele konusun da izlenecek yol çok daha farklı ve hassasiyet gerektiren durumlar arz etmektedir. Bu yüzden konusun da uzman şirketlerden profesyonel yardım istenmelidir.

En Fazla Bilinen Fare Türleri

1-Keseli fare

2-Çeltik faresi

3-Hasat faresi

4-Ev faresi

5- Lağım faresi

6-Orman faresi

7-Pamuk faresi

Fare İlaçlamasın da Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

1-İlaçlara ortamlara uygun olarak farklı şekiller de kullanılmalı

2-İlaçlama yapan elemanlar konusun da profesyonel olmalı

3-Fare ilaçlama periyodik olarak düzenli şekilde uygulanmalıdır

4-Uzman haşere ilaçlama firmasıyla çalışılmalı, ferdi ve kulaktan dolma yöntemlere başvurulmamalıdır.