Gen yapıları insanınkine benzeyen fareler omurgalı hayvanlar sınıfından olup kemirgen canlı grubuna aittir. İnsan yapısına benzediği için laboratuvar ortamında kobay olarak kullanılır.

Fareler zekâ ve duyuları sayesinde her türlü ortama uyum sağlayan memelilerdir.

Fareler hareketli ve kurnaz hayvanlardır. Koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Genellikle kendini karanlık ortamlarda güvende hissettiği için gece saatlerinde ortaya çıkar.

Farelerin boyunun uzunluğu ortalama 8 cm’dir. Dünyada en çok ve en hızlı üreyen ve çok sayıda çoğalan canlılar arasında yer alırlar. Çok sık çiftleşirler ve dişileri her çiftleşmelerinde 10-12 yavru yaparlar. Yılda ortalama 7 kez yavrulama dönemi geçirirler.

Farelerin ayak uçlarında güçlü tırnakları bulunmaktadır. Ayak yapıları tırmanmaları için oldukça elverişlidir. Ayrıca fareler çok güçlü dişlere sahiptir. Her şeyi rahatlıkla kemirirler. Fare esnek bir yapıya sahip olduğu için her yere rahatlıkla girip çıkabilir. Ufak çaplı bir delikten bir başka yere kolayca geçebilirler. Tünel kazmada, kemirmede, düz bir alan bile olsa tırmanmada ve yüzmede ustadırlar.

Farelerin koku alma duyuları çok gelişmiş olduğu için gıdaları rahatlıkla bulabilirler. Fareler dış ortamlarda beslenme imkânı bulamazsa, insanların yaşam alanlarına yönelir. Fareler hem otçul hem de etçil hayvanlardır. Bitkilerin taze aksanlarını tohumlarını yerler ve köklerini kemirirler. İnsanların yediği her çeşit yiyeceği tüketebilirler. Fareler depolardaki besin stoklarına, ekinlere, bitkilere büyük zarar verirler. Alınan çeşitli önlemlere rağmen, kırsal kesimlerde fare sayısı oldukça yüksektir. Bunun nedeni ilkbahardan sonbahara kadar yaşanan çoğalma dönemidir.

Ev sahipleri, farelerle mücadele için fare kapanları gibi ürünlerle sorunu halletmeye çalışırken, sonuç çoğu zaman istenen gibi olmamaktadır. Bazen ufak sorunlar büyük sorunlara dönüşebilir. İşte bu tarz durumlarda, uzmanların yardımına başvurmak en doğru yöntem olacaktır.