Fareler kemirgen grubundan olan canlılardır. İnsan sağlığına oldukça fazla zarar vermektedirler. Fare ilaçlama yaptırarak bu zararlılarla baş edilebilir ve hijyenik bir ortam sağlanmış olur.

Fareler elastik vücut yapısına sahip canlılardır. Bu özellikleri sayesinde en ufak deliklere bile girebilirler. Yaşam alanlarımıza girmek onlar için zor olmayacaktır.

Dişleri oldukça güçlüdür. En sert cisimleri dahi kemirebilirler. Kemirme ile tahrip olan dişleri bir süre sonra kendini yeniler. Ayrıca kemirme özellikleri ile bazen elektrik kablolarını da kemirerek yangınlara sebep olurlar. Bu yönden maddi açıdan zararları büyüktür.

Farelerin türlerine göre yiyecek çeşitleri de değişmektedir. Böcek, ot, tahıl, meyve ile beslenebilen fareler bu çeşitten gıdaların bulunduğu her alanda görülebilir.

Evler ve iş yerleri haricinde fırın, restoran, cafe, bahçe, tarla gibi alanlarda da rastlamak mümkündür.

Bu canlılar diğer haşere türlerine oranlara daha fazla çoğalmaktadır. Çok sık ve çok sayıda üreme yaparlar. Yılda ortalama 25-30 yavru dünyaya getirebilirler.

Üremelerini önlemek ve mevcut sayılarını azaltmak için fare ilaçlama yaptırmak şarttır.

Fareler çok seri hareket eden canlılardır. Tehlikeyi sezdikleri anda ortadan hemen kaçabilirler.

Ayakları ve tırnakları çok güçlüdür. Bu özellikleri onların yüksek yerlere tırmanabilmelerini ve düz duvara bile tırmanabilmelerini sağlar.

Fareler yalnız yaşamayı sevmez. Genelde koloni halinde hareket edebilen canlılardır.

Fareler çeşitli alanlarda yaşadığı için vücutlarında pis yerlerden bulaşan mikroplar bulunur. Ve insanların yaşam alanlarına girdiklerinde bu mikroplardan tehlikeli hastalıkların bulaşması kaçınılmazdır.

Fare ilaçlamanın bilincinde olarak profesyonel ilaçlama firmalarından yardım almak bizleri bu zararlılardan kurtaracak tek çözüm yoludur.