Fare sorunu her yerde olabilmektedir. Evlerde, iş yerlerinde ya da depo, kömürlük, bodrum gibi ortamlarda fare sorunu olabilmektedir. Fare ile mücadele kapsamında fareden kurtulmak için yapılan bireysel uygulamalar çözümsüz kalmaktadır. Çok hızlı hareket edebilen bu haşereleri bireysel yakalamak çok zordur.  Tahıl,meyve, ot, böcek ve evsel atıklar gibi çok çeşitli yiyeceklerle beslenirler. Tek başına bilinçsizce yanlış yapılan müdahale de fareden kurtulmak yerine fareyi besleme konumuna ya da kendinizin sağlık problemi yaşamanıza neden olmaktadır.

Fareyi ne öldürdüğüne, fareden nasıl kurtula bileceğinize yardımcı olabilecek fare ilaçlama firmaları vakit kaybetmeden aranmalıdır. Her şeyin bir uzmanı olduğu gibi fareden kurtulmak içinde fare ilaçlama firmalarına danışılmalıdır. Fare sorunu yaşanan alanlarda fare ile mücadele kapsamında fareden kurtulmak için yapılan fare ilaçlamayı uzman kadroya sahip fare ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır. Ayrıca fare ilaçlama firmaları ev ilaçlama sonrası ne tür önlemler alınacağı hakkında da bilgi vermelidir.

Fare ilaçlama firmaları fare ilaçlamada tablet uygulaması ve istasyon uygulaması yapmaktadır. Fare ilaçlama şirketleri uzmanları farelerin geçiş yollarına tabletleri yerleştirirler. Farelerin sevdiği bir yiyecekten oluşan bu tablet fare tarafından yendiğinde farenin kan zehirlenmesi sonucu ölümü gerçekleşir. İstasyon uygulaması; içinde tablet bulunduğu açık alana koyulabilen kedi, köpek gibi havyaların ulaşamadığı ve açık alanda doğa şartlarından etkilenmeyen bir düzenektir.