Bit, uçamayan, kuş tüylerinde yaşayan ve ölü deriyle beslenen bir böcek türüdür. Kan emerek beslenmedikleri için kişiler tarafından diğer türlere göre çok fazla zararları olmasa da önlem alınması gereken hayvanlardır.
Bit türleri 3500 den fazladır. Güvercin biti, adından da anlaşılacağı gibi güvercinlerin üzerlerinde yaşar. Bu türler, üzerinde yaşayacağı güvercini sıcaklık derecesine göre belirler. Güvercin biti veteriner kontrolünde güvercinlere uygulanan güvercin biti ilaçlama ile giderilebilir. Güvercin biti kişilere geçmez ancak etrafa kolayca zıplayabilen hayvandır. Bu nedenledir ki balkonlarında, evlerinin etrafında güvercin yuvaları bulunan kişilerde daha çok görülmek üzere, yaşam alanlarımızda da güvercin biti olabilir. Böcek ilaçlama firmaları ile iletişim kurup, yardım istemek bu konuda sağlıklı olacaktır. Her ne kadar kan emmeyen, zararsız bir canlı olsa da insanlar için çok fazla rahatsızlık verirler.
Yumurtalarını kuş tüylerinin kıvrımlarına bırakarak üreyen güvercin biti, çoğaldıkça daha da rahatsız edici olur. Bit olup olmadığının anlaşılması, bitin tüyleri yemesinden dolayı güvercinin zayıf tüy yapısından olabilir. Bit yumurtaları daha çabuk fark edilebilmektedir. Güvercin kanatlarında daha fazla görülen bit ile mücadele, önce güvercinin sağlığı açısından veteriner kontrolü altında ilaçlanmasından sonra etrafa bulaşabilme ihtimallerine karşı bulunulan evin ve ortamın da ilaçlanmasıyla olabilir. Güvercin biti ilaçlama oldukça önem taşır.
Böcek ilaçlama firmaları her türe karşı olduğu gibi bit ilaçlaması için de size gereken desteği verecektir. Bite karşı mücadele, ufak canlılar oldukları için hiç düşünülemeyecek kadar zordur. Bu sebeple ilaçlama firmaları ile yardımlaşarak çalışmak daha mantıklıdır.