Güvercin bitlerinin üremesi ve çoğalması en çok yaz aylarında yani sıcak ve nemli havalarda olmaktadır.

Tüy değişimi dönemine giren güvercinlerde sıklıkla karşılaşılan bu bitler nadir de olsa insanlara bulaşabilmektedir.

Tüy değişimine giren güvercinlerin bu döneminde güvercin bitleri oldukça fazla besin kaynağı bulabilmekte ve yaklaşık 1 hafta içinde sayıları 3 katına kadar artabilmektedir.

Güvercin bitleri üzerinde yaşadığı güvercinin üzerinde uzun süre ölmez ve güvercin üzerinde evcil hayvanlara buralardan da evlerimize çocuklarımıza kadar ulaşabilmektedirler.

Hatta ve hatta güvercinin ölmesi durumda bitler uzun süre güvercinlerin üzerinde yaşayabilmektedir.

Güvercin bitlerinin bilinen 4 farklı türü vardır ve bunlar güvercinlere zarar verme, boyları ve renkleri bakımında farklılık gösterebilmektedir. Daha önce de bazı yazılarımızda belirttiğimiz gibi entomoloji uzmanlarına göre bitlerin bazı türleri vardır.

GÜVERCİNLERDE GÖRÜLEN BİT TÜRLERİ:


– Menopon gallinae : Bu bit türlerinin sarımsı bir rengi vardır. Antenleri uzun ve dört parçalıdır. Gövdelerinin ise iki parçalı görünümü vardır. Ayak uçlarında bir çift tırnak bulunmaktadır. Üzerlerinde kırmızı benekler olduğu için ‘kırmızı bit’ de denmektedir. Tüyleri ve telekleri yiyerek beslenirler.

– Goniocetes piageti : Bu bitlerin renkleri sarı veya kahverengidir. 5 parçadan oluşan antenleri vardır. Ayak uçlarında 1 çift tırnak bulunmaktadır. Evcil kuşlarda görüldüğü gibi yabani kuşlarda da görülmektedir.

– Goniocetes compar : Genellikle sarı ve kahverengi tonlarda renkleri vardır. Bu bitlerin de antenleri 5 parçadan oluşmaktadır. Bu bitler de tüy ve telek yiyerek beslenmektedirler. Hem evcil hem yabani kuşlarda görülürken, güvercinlerde de bulunabilirler.

– Columbicola columbae : Bu bitler Philopteridae ailesine aittir. Anteni 5 parçadan oluşmaktadır. Bir çift tırnakları bulunur. Diğer bit türleri ile hemen hemen aynı özellikleri taşımaktadırlar. Renkleri sarı ve kahverengidir. Tüy ve telek yerler. Farklı olan tek özelliği diğer güvercin bit türlerine oranla daha uzun bir yapıda olmalarıdır.