Hamam böceği ilaçlama işlemi sıvı ya da jel yöntemler uygulanarak yapılmaktadır. Açık ya da kapalı alanlarda uygulanan bu yöntemlerin insana ve doğaya herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hamam böcekleri bilimsel araştırmalara göre 300 milyon yıldır dünya üzerinde görülmektedir. Hamam böceklerinin çeşitli türleri vardır. Farklı ortamlara adapte olup yaşayabilirler. Ülkemizde alman hamam böceği, doğu hamam böceği ve Amerikan hamam böceği olmak üzere üç tür görülür. Boyutları yaklaşık 2-3 cm kadardır.

Genelde nemli ve ılık ortamları severler. Hamam böcekleri koloni halinde beslenirler. Bazı türleri hiçbir şey yemeden 1 ay yaşayabilirler. Su altında yarım saat boğulmadan kalabilirler. Kafası kopan bir hamam böceği iki hafta kadar hayatta kalabilir. Beyinleri ayaklarındadır ancak beslenemediği için açlıktan ölecektir. Son derece dayanıklı olan bu haşereler, yaydıkları bakteri ve mikroplarla insanlara çeşitli hastalıklar bulaştırırlar.

Yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar ve ilaçlama yapılmadan yok edilmesi mümkün değildir. Ayda bir yumurta bırakırlar. Her üreme döneminde yüze yakın larva bırakırlar. Yavruları çok kısa sürede gelişir. Hamam böceklerini yok etmek için  böcek ilaçlama şirketlerini tercih etmek gerekir. İlaçlama bir mücadele yöntemi olduğu kadar, bu zararlı canlılar tarafından yayılan organizmaları yok ettiği için son derece faydalı olacaktır. Hamam böceği ilaçlaması yaptırmadan önce firmaların garantili ve kaliteli uygulamalar yapıyor olması konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.