Hamam böceği dünya üzerinde binlerce türü olan ve özellikle lavabo, kanalizasyon ve banyo gibi ıslak ve nemli yerlerde yaşayan bu nedene de insanlara birçok hastalık bulaştırabilen oldukça pis böceklerdir. Halk arasında hama böceklerinin vücudunda mikrop barınmayacağı şeklinde çok yanlış bir inanış vardır, hamam böceğinin özellikle bacaklarındaki tüylü kısımlarda birçok hastalığı bulaştıracak bakterileri taşımaktadır.

Hamam böcekleri insanlar çok yakın canlılardır, insanların yaşam bölgelerinde sık sık görünürler ve özellikle de gıda ürünleri üzerinde dolaşarak insan sağlığını tehdit ederler bu nedenle de hamam böceği ilaçlama işi son derece önemlidir. Çok hızlı üreyen hamam böcekleri gerekli ilaçlama işlemi uygulanmazsa çok hızlı bir şekilde evin hatta bir apartmanın tamamını sarabilir.

Ortalama olarak 2 – 3 ay yaşayabilen hamamböcekleri yaşam süreleri boyunca 300’e yakın yavru dünyaya getirirler, dünya üzerinde 5000’den faza türü olan hamam böceği ilaçlama işi bu nedenle oldukça ciddi bir iştir ve bu böceklerin türünü bilen uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Piyasada satılan hamam böceği ilaçları sadece geçici çözüm olmakta ve bir süre sonra tekrardan üremelerini engelleyememektedir. Hamam böceği ilaçlama için genellikle püskürtme ya da jel yöntemi tercih edilir.

Jel ile hamam böceği müdahale tekniğinden ev, iş yeri gibi mekânlara hamam böceğinin uzak tutulması hedeflenir. Birçok amatör ilaçlama firması hamam böceği ilaçlama işi yaptığını iddia ederek faydadan çok zarar sağlamakta ve kolayca çözülebilecek hamam böceği sorununu içinden çıkılmaz bir hale getirebilmektedir.

Genellikle evlerde hamam böceği varlığı çok doğal karşılanmaktadır, özellikle bireyler hamam böceklerini tek tek öldürerek sorunu geçici olarak çözerler ancak bu konuda mutlaka ilaçlama firmalarından destek alınmalıdır.