Bu böcek türünün dişileri koyu kahve, siyahımsı, erkekleri ise koyu kırmızımsı kahve renktedir.

Ülkemizin hemen hemen bütün bölgelerinde görülse de özellikle Marmara, Orta Batı ve Güney Anadolu’da yer alan büyük şehirlerde daha çok görülür ve bazı sorunlara yol açarlar.

Bu böceklerin yetişkinleri sıcak yerlerde 2-4 ay arası, serin yerlerde ise 7 ay kadar yaşayabilirler. Karafatmalar çok fazla üremesiyle bilinir. Bir dişi karafatma ömrü boyunca 6-10 yumurta paketi bırakır ve her yumurta paketi içinde genellikle 16 yumurta- hatta bazen 18- bulunur. Bu yumurta paketleri bırakıldıktan sonra 2-3 ay içinde açılır, ortam sıcaklığı 30 derece ise bu süre 5-6 haftaya düşer. Hatta bazı dişilerin 25’e kadar yumurta paketi bıraktığı da belirtilmiştir.

Karafatmaların enteresan bir şekilde erkeklere de fazla ihtiyacı yoktur. Dişi karafatmalar, erkek olmayan ya da çok erkek olan ortamlarda bile döllenmemiş yumurtalar bırakır. Bu yumurtalar bazen gelişerek açılır ve bu yumurtaların içinden yeni dişiler meydana gelir.

Karafatmaların vücut yapıları yassı olduğu için her türlü delik, yarık, çatlak, kapı-pencere araları, su-havagazı borularının arkaları, dolap, lavabo altları onların en iyi şekilde gizlenmeleri için oldukça uygundur. Böyle yerlerde gündüzleri saklanan karafatmalar, gece karanlığın çökmesiyle birlikte faaliyete geçip besin bulma arayışına girerler. Özellikle bodrum katları gibi rutubetli alanlarda uygun besin bulurlarsa daha çok çoğalırlar. Bunun tersine, apartmanların üst katlarında daha az görünürler.

Karafatmalar her ne kadar binalar ve insanların yaşadığı ortamlarda yaşasalar da yaz aylarında çöplük, lağım, kanalizasyon gibi ortamları da tercih ettikleri görülür.

Bunlara ek olarak, karafatmaların bazı bakteri, protozoa ve nematod türleriyle ilişkilerinin olduğu bulunmuştur.