Haşereler yaşam alanlarımızın her bölümünde rastlayabileceğimiz, sayıları yüzbinlerce olan canlılardır. Haşerelerden kurtulmak, bulundukları alanlara, haşere türlerine göre değişik yöntemlerle uygulanan haşere ilaçlama ile mümkündür. Kişiler tek başlarına birkaç haşereden kurtularak çözüme ulaşamazlar. Çünkü haşerelerin sayıları, bıraktıkları yumurtalarla her geçen gün artar. Bu durumda yumurtalarının yok edilmesi için de bir şeyler yapılmalıdır. Böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılan haşere ilaçlama farklı yöntemler kullanılarak bu duruma da çözüm olacaktır.

Kapalı ve açık alanlara bağlı olarak haşere ilaçlama yöntemleri de farklılık gösterir. Peki haşereler nasıl ilaçlanır? Ev, okul, ofis gibi kapalı alanlarda insanlar daha çok kokusuz ilaçlama ve jel ilaçlama yöntemini tercih ederler. Kokusuz ilaçlama, kokulu ve kişileri rahatsız edici olmadığı için, kişilerin ilaçlama yapılacak alanı terk etmelerine gerek bırakmaz. Kokusuz ilaçlama yapılmadan önce gıdaların üstlerinin kapatılması ve saklanması yeterlidir. Bunun dışında ilacın canlılara zararı bulunmaz. Kokusuz ilaçlama sonrasında da ilaçlama yapılan alana herhangi bir temizlik yapılmasına gerek yoktur. Böcek ilaçlama firmaları tarafından haşere ile mücadele durumunda yapılan bir diğer haşere ilaçlama ise jel ilaçlama olur. Jel ilaçlama püskürtmesiz uygulanan, haşere yumurtalarına karşı da büyük önlem olan bir ilaçlamadır. Jel ilaçlama öncesinde ve sonrasında da hiçbir tedbirin alınmasına gerek duyulmaz. Hatta sonrasında etkisi daha uzun sürsün diye ilaçlama yapılan fırın, bulaşık makinesi arkaları, kapı, pencere, çerçeve köşeleri bir süre silinmemelidir. Bu haşere ilaçlama yöntemleri dışında, başa çıkılması daha zor haşerelerden kurtulmak için kokulu ilaçlama uygulanır. Daha çok açık ve geniş alanlarda tercih edilen bu ilaçlama yanlış kullanıldığı durumda ilacın etkisinin fazla olmasıyla zararlı hale gelir. Bu işlem uygulanırken ortamda hiçbir canlının bulunmaması gerekir. Sonrasında da bir süre kapalı kalacak alan iyice havalandırılmalıdır.

Böcek ilaçlama firmaları tarafından yapılan haşere ilaçlama yöntemleri doğru uygulanmalı ve kullanılan ilaçlar muhakkak Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmalıdır.