Böcek ve haşerelerden kurtulmak, bu haşerelerle mücadele etmek oldukça önemlidir. Çünkü tüm haşere, böcek ve kemirgenler insanlara zarar verebilmektedir. Sağlık sorunlarının dahi görülebildiği bu zararlar arasında maddi kayıplar da bulunur. Böcek ilaçlama şirketleri bu gibi sorunlar karşısında kalan kimseler için yardımcı olabilen kuruluşlardır. Ve bu şirketler her haşere, böcek türü için her alana ilaçlama uygulayabilmektedirler.

Okul, iş yeri, ev, otel, apartman, bahçe, tarla, park, hastane, fırın, site, gemi, araç gibi açık ya da kapalı alanlar büyüklükleri fark etmeksizin ilaçlama yaptırılabilecek yerlerdir. İnsanlar evlerinde, iş yerlerinde karşılaştıkları hamam böcekleri, karıncalar, okullarda ya da park, tarlalar da karşılaştıkları fareler, apartmanlarda rastladıkları karafatmalar ile mücadele etmek durumlarında kaldıklarında ve bu böceklerden kurtulmak istediklerinde böcek ilaçlama şirketleri ile irtibat kurmalıdırlar. Aksi halde insanların ortak yaşam alanlarında sıkça sorun olmakta olan bu haşereler gittikçe daha da tehlikeli hale gelebilirler. Haşere, böcek ve kemirgenlerin bulaştırdıkları mikroplar insanların sağlık problemlerine neden olmakta, zarar verdikleri eşyalar kullanılamaz hale gelmekte, psikolojik olarak da insanlara sorun olmaktadırlar.

İnsanlar herhangi bir böcek sorunuyla karşılaştıklarında böcek ilaçlama konusunda yardım almak için tedirginlik duyarlar. Çünkü hangi alanlara ya da hangi haşere türlerine karşı yardım alabilecekleri hakkında bilinçsiz olabilmektedirler. Alanın büyük ya da küçük olması, haşerenin boyutu ilaçlama işlemi için hiç önemli değildir. Böcekten kurtulmak isteyen kimseler ihtiyaçları doğrultusunda böcek ilaçlama firmaları tarafında uygun böcek ilaçlama işlemi hizmeti alabilirler.