hamambocegi

Karafatma 1-3 cm uzunluğunda parlak siyah renkli bir böcektir. Bakteri ve mikrop yayarak, insan sağlığını tehlikeye atan bu canlılardan kurtulmak için karafatma ilaçlama yaptırmak şarttır. Hamam böceğinin sık görülen bir türü olan bu haşereler, spesifik özelliklere sahiptir. Erkek karafatmada 2 tane kahverengi kanat bulunur. Erkek türü daha oval, dişi ise ona göre daha uzun yapıdadır. Genel olarak lağımlarda, depolarda, bina boşluğu gibi yerlerde yuva yaparak, oralardan da evlere kadar gelebilir. Karafatmalar kışın yuvalarından çıkmazlar. Ancak yaz aylarında hemen hemen her alanda görülebilirler.

Karafatma Böceklerinin Zararları

Ömrü 6 ay gibi bir zamandır. Pis yerlerde yaşayan bu haşereler taşıdıkları mikrop ve virüsler sebebiyle kişilere kolaylıkla hastalık bulaştırabilirler. Bu yönden tehlike içeren karafatma ile mücadele oldukça zordur. Karafatma ilaçlama yapılmadan yok edilmesi mümkün olmayan bu haşereler ile bireysel mücadele yöntemleri hiçbir şekilde sonuç vermemektedir. Her türlü yiyecekle besin ihtiyaçlarını giderebilen karafatmalar evde bulunan gıdalara verdikleri zararlarla da rahatsız edici olabilirler.

Pis yerlerde yaşamaları sebebiyle her türlü mikrobu taşır ve değişik temas yollarıyla bu mikropları kolaylıkla bulaştırırlar. Sıcağa, neme ve yiyeceğe ihtiyaç duydukları zamanlarda insan olan her yerde aktif olarak görülebilirler. Evlerde daha çok mutfak ve banyoları yaşam alanı olarak tercih eden bu haşereler gündüzleri sevmezler, bu nedenle geceleri aktiftirler. Karafatma ilaçlama bilinçsiz yapıldığı durumda, onların dirençlerini arttırır.

Karafatma Böceklerinden Bulaşan Hastalıklar

  • Hepatit,
  • Verem,
  • Astım,
  • Mantar hastalıkları,
  • Antrax,
  • Pnomoni,

Diğer çoğu böcek türü gibi yumurtlayarak üreyen bazı dişi karafatmalar yılda bir kez çiftleşirler. Bazıları ise her mevsim üreyebilir ve her üremede yaklaşık 200 yumurta bırakabilir. Evlerde daha çok çatılarda kuş yuvaları etrafında üreyebilir, bu yüzden karafatma ilaçlama, bu bölgelerde profesyonel şekilde yapılmalıdır. Böcek ilaçlama firmaları tarafından tespit edilecek yerler karafatmalardan kurtulmak için doğru ilaçlama yöntemleriyle uygulanmaktadır. Yok edilmesi zor bir canlı olduğu için karafatma ile mücadele durumunda daha çok sıvı böcek ilaçları tercih edilir.

En Etkili İlaçlama Yöntemi

Karafatma için uygulanacak bir diğer ilaçlama türü jel ilaçlama tekniğidir. Ancak üremelerine bağlı olarak etrafta bıraktıkları yumurtaların yapılacak ilk ilaçlamada yok edilmeyecekleri göz önüne alınarak yaklaşık 20 gün sonra yeniden bir ikinci karafatma ilaçlama uygulanmalıdır. Böylece yumurtalarından yeni çıkmış karafatmalar da yok edilebilir. Koloniler halinde yaşayan karafatmalar üremelerinin çok olmasıyla da her geçen gün daha büyük tehlike demektirler.

Karafatmalar çok dirençli canlılardır. Besin tüketmeden ortalama 1 ay kadar yaşayabilirler. -32 derece sıcaklığa da dayanabilir. Bunun dışında 40 dk boyunca nefesini de tutan karafatmalar kafalarının kopması durumunda 1 hafta kadar yaşamlarını sürdürebilir. Tehlikeleri başlarının üstünde bulunan antenler sayesinde kolaylıkla fark edebilen karafatmadan kurtulmak bireysel olarak mümkün değildir. Muhakkak böcek ilaçlama firmaları ile irtibata geçilmelidir. Karafatma ilaçlama uygulanarak bu sorunlar çözülebilir. Halk arasında; hamamböceği, kalorifer böceği, kakalak gibi isimlerle de bilinir.

Karafatmadan kurtulmak için profesyonel, eğitimli kişilerle çalışan, doğru ilaçlama hizmetleri veren böcek ilaçlama şirketlerinden destek alınmalıdır. Titiz ilaçlama şirketi karafatma ilaçlama hizmetlerinde etkili çözümler sağlamaktadır. Evinizde veya çalışma alanlarınızda karafatmadan kurtulmak için mekanınıza yapılacak böcek ilaçlama ile kurtulabilirsiniz. Titiz ilaçlama şirketi İstanbul’un tüm ilçelerinde bulunan ilaçlama şubeleri ile karafatma ilaçlama hizmetleri sunmaktadır.

Kara Fatma İle İlgili Sorular

1-Kara fatma hangi hastalıkları bulaştırır?

Kara fatmanın bulaştırdığı önemli hastalıklar; hepatit, verem, astım, mantar hastalıkları, antrax, pnomoni, gıda zehirlenmeleridir. Gıdalarınız üzerinde gezen karafatma görürseniz yiyecekleri atın.2-Kara fatma nasıl bir böcektir?

Karafatma 6 bacaklı yassı vücutlu, eklem bacaklı bir böcektir. İnsanın yediği ve yemediği her şeyi yer. Çok pis olan karafatma, hastalık taşıyıcısıdır.3-Kara fatmanın etrafına verdiği zararlar nedir?

Çok pis olan karafatma etrafına hastalık ve mikrop bulaştırır. Karafatmayiyecekler üzerinde gezerek bozulmasına neden olur. Kara fatmayumurtalarını bırakarak, çevrenin sağlıksız ve pis olmasına neden olur.4-Kara fatma ne ile beslenir?

Kara fatma insanların yediği ve yemediği her türlü gıdayı yer.Kara fatma akşam olunca aktif olur ve yiyecek aramaya çıkar.Karafatma kendi hemcinslerini de ölünce yer. Kara fatma kitap aralarındaki slikonları bile yer.5-Kara fatmanın anatomisi nasıldır?

Karafatma, oval ve yassı yapılı bir böcektir. Karafatma, senede birkaç kez kabuk değiştirme işlemi yapar. Kabuğunu henüz değiştirmiş birkarafatmanın gözleri siyah, kabuğu beyazdır.8 saat sonra karafatma asıl rengini alır. Karafatma oldukça dayanıklı yapıda bir böcektir.Karafatmanın, üzerinde yapılan pek çok deneye uzunca süre dayandığı gözlemiştir.6-Kara fatma nasıl ürer?

Karafatma yumurtlama yöntemi ile üreme sağlar. Dişi kara fatma her defasında 200 yumurta bırakır. Kara fatmayumurtalarından 18 gün sonra yavru kara fatmalar çıkar.Karafatma ölmek üzereyken dahi yumurta bırakmaya devam eder.7-Kara fatmanın boyu ne kadardır?

Kara fatma canlısının boyu ve büyüklüğü türüne göre değişiklik gösterir.Karafatma ortalama olarak 2-3cmdir.Diğer türlerine göre en büyük olanıkarafatmadır.8-Karafatmadan korunmak için ne yapılmalıdır??

Karafatmadan korunmak için ev ve işyerlerinizi periyodik olarak ilaçlama yaptırmalısınız. Kara fatma hızlı üreyen bir böcek olmasından ötürü çok yere yumurtasını bırakır. Hangi ilaç olursa olsun yumurtalar asla ölmez bu sebepten ayda 1 defa karafatmahaşeresi için ilaçlama yapılmalıdır.9-Karafatma ilaçlamasını kimler yapmalı?

Kara fatma ilaçlaması zor bir işlemdir. Evde veya işyerinizde yapacağınız ferdi mücadele yeterli olmaz.Çok ucuza satılan Çin malı ilaçlar hem size hem çevrenize zarar verir. Karafatma yeterli olmayan ilaç kullanıldığında ölmez ve direnç kazanır. Size bir telefon kadar yakın olan titiz ilaçlama size karafatma vb zararlı haşerelerin yok olmasında en etkili çözümü sunar.