Hamam böceklerinin, oryantal hamam böceği türüne ait olan halk arasında karafatma adıyla bilinen böceklerdir. Bu böcekler parlak siyah renkte olup, uzunluğu 10-15 mm’dir. Dişi karafatmalar oval ve iri yapıdadır. Erkek olanları ise kahverengi kanatlı ve daha ince yapılıdır. Karafatmaların ömürleri ortalama 6 aydır. Çok sayıda ve çok hızlı yumurtlayarak kısa sürede sayıları artar. Dişiler yumurtalarını sırtlarında taşırlar ve uygun sıcak ortam bulduklarında bırakırlar.

Karafatma neden olur?

  • Karafatmalar nemli özellikte olan lağım, bodrum, depo, garaj, bina boşlukları gibi yerlerde yuvalanırlar.
  • Evlerde görülen karafatma ilk olarak, mutfak ve banyoya yerleşir. Buralarda hızlıca üreyerek evin her köşesini istila eder.
  • Marketten, bir poşet içinde veya bir yumurta paketi ile evinize kadar gelebilir.
  • Pazar eşyaları, sebzelerle veya koliler ile bilinmeden taşınarak evlere gelebilir
  • Apartmanda bir daire de görülen karafatma ihmal edilirse tüm apartmanı istila eder.

Karafatma ile mücadele oldukça zordur. Bilinçsizce yapılan ilaçlara direnç geliştirerek bağışıklık sistemlerini güçlendirmişlerdir. Radyasyondan dahi etkilenmeyen karafatma ile mücadelede ilaçlama şirketlerinden destek alınmalıdır. İlaçlama şirketimizde karafatmaya yönelik kullandığımız ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olup insan sağlığına zarar vermeyen ilaçlardır. İlaçlama şirketimizde karafatma ilaçlama da sıvı ilaçlama ve jel ilaçlama yöntemleri uygulayarak %100 garantili ve kesin sonuçlarla bu zararlıdan kurtulmanızı sağlıyoruz.