Karafatma Neye Gelmez? Sorusuna cevap vermeden önce ilk söylememiz gereken şey şudur: Karafatma vb. pek çok böcek çoğunlukla şekerli maddeleri sevmektedirler. Dolayısıyla şekere ve içeriğinde şeker barındıran maddelerin kokusuna gelmektedirler. Peki, karafatma neye gelmez? Bunun için şu şekilde cevap vermek çok daha doğru olacaktır. Karafatmalar genellikle geceleri aktif olurlar. Dolayısıyla ışığı ya da ışıklı ortamları sevmezler. Kendi renkleri gibi karanlık ve siyah ortamları severler. Tüm bunların dışında karafatma neye gelmez? Diye son kez soracak olursak: temiz olan, hijyen açısından problemi olmayan yerlere, alanlara kesinlikle uğramamaktadırlar. Bu paragrafta karafatma neye gelmez? Başlıklı yazımızla karafatmaların yaşam alanlarına ilişkin konulardan bahsetmiş olduk. İkinci paragrafımızda ise onlarla nasıl mücadele edeceğimizi konuşacağız.

Karafatma İle Mücadele

Karafatma ile mücadele ederken mutlaka profesyonel anlamda karafatma ilaçlama hizmeti vermekte olan firmalardan destek almak zorundasınız. Diğer böcekler gibi karafatma ile mücadele etmek de profesyonel bir uygulamaya dayanmaktadır. Eski usül terlikle ezmek ya da üzerine basmak aklınızın ucundan bile geçmemelidir. Ezildikleri esnada ortaya çıkabilecek mikrobu ve bakteriyi tahmin bile edemezsiniz. Şayet üzerinde larva halinde taşıdığı yavru varsa bunlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu tarz karafatma ile mücadele işlemlerinden kendinizi sakınmalısınız.

Karafatma İle Hamam Böceğinin Farkı

Karafatma ile Hamam Böceğinin farkı aslında temelde aynı familyaya sahip olan bu iki böcek, hamam böceğigiller grubuna dâhildir. Bu böceklerin ikisi de hatta bunlara, kalorifer böceği ve kakalak böceğini de dâhil etmek mümkündür. Aynı familyada olan bu böcekler aynı şekilde ilaçlanmaktadır.

Karafatma ilaçlamada kullanılan ilaçlar

Karafatma ilaçlamada kullanılan ilaçlar genellikle çok basit kullanımı olan ilaçlardır. Üstelik böcek ilaçlama firmaları tarafından kullanılan bu yeni teknoloji sayesinde evinizi terk etmeden ve kokuya maruz kalmadan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Karafatma ilaçlamada kullanılan ilaçlar ve uygulamalar şöyledir:

1-) Kokusuz İlaçlama Uygulaması

Kokusuz ilaçlama sayesinde evinizi terk etmek zorunda kalmadan üstelik çok da kısa bir süre zarfında karafatmalardan kurtulabilirsiniz. Karafatma ilaçlama uygulaması olarak kullanılan bu yöntem kendi grubundan olan hamamböceği kalorifer böceği ve kakalak için de aynı etkiyi gösterebilmektedir. Fakat bu ilaçlama yönteminin şöyle bir dezavantajı vardır: Yapıldığı yerde en az 3 gün boyunca ıslak temizlik yapılmamasıdır. Bunun sebebi ise ilacın daha etkili olması içindir.

2-) Jel İlaçlama Uygulaması

Bu uygulamada da özel bir ilaçla hazırlanan ve jel kıvamına getirilen madde özel tabancasıyla pencere ve kapı köşelerine, mutfak dolapları ve çekmece içlerine, böceklerin geçiş güzergâhlarına sıkılarak yapılır. Böcekler, bu jeli yiyerek zehirlenirler ve imha edilmiş olurlar.