Karafatma temiz olmayan yerlerde bulunmaya seven, nemli ve sıcak alanlarda görülen haşere türleridir. Bu nedenle bulundurdukları mikropları insanlara bulaştırabilmeleri sonucu ciddi sağlık sorunlarına neden olurlar. Bıraktıkları dışkı ve salyaların insanlarla teması bu duruma sebep olabilmektedir. Karafatmalardan kurtulmak bu nedenle oldukça önemlidir. Bunun için tek yapmanız gereken ise, en yakın ve profesyonel karafatma ilaçlama şirketleri tarafından yardım etmek olmalıdır.

Karafatma haşeresi yumurtalama ile çoğalır ve her üremede çok sayıda yumurta bırakabilir. Duvar çatlakları, pis su akıntı boruları, çöplük, depo, çatı katları, bodrumlarda görülen ve buralara yumurtalarını da bırakabilen karafatmalardan kurtulmak ancak ilaçlama ile mümkündür. Bir kez yapılacak ilaçlama kesin sonuç getirmeyebilir. Çünkü ilaçlar yumurtalara etki etmeyebilir. 20 gün kadar bir süre sonra karafatma ilaçlama yeniden uygulatılmalıdır. Bu uygulama jel ya da sıvı olarak gerçekleşebilir. Ancak genellikle ev ve iş yerlerinde jel ilaçlama tercih edilir. Kolay ve zahmetsizce uygulanan bu haşere ilaçlama tekniği ile karafatma sorunlarınızdan kısa sürede kurtulmanız mümkündür.

Aksi halde ilaç dozajlarının fazla olması ya da bu ilaçların yanlış uygulamalarla kullanılması sonucunda solunum yolları rahatsızlıkları ve daha birçok sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ilaçlama konusunda eğitimli, uzman ekiplerce çalışan karafatma ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir.