Koloni halinde yaşayan ve en fazla rastlanan haşerelerin başında gelen karıncalar, insanlara doğrudan zarar vermemekle birlikte, maddi zarara neden olabilen haşeredir. Özellikle ev karıncası olarak bilinen kara karıncaları, ülkemizde çok sık görüldüğü gibi kanatlı karınca ve termit türlerine de sıklıkla rastlanılmaktadır. Tüm organik maddeler ile inorganik maddeleri besin olarak kullanabilen bu haşereler, kendi yiyeceklerini üretme becerisine de sahip olduklarından genellikle açlık problemi yaşamaz. Besinleri sırtında taşıyan ve ağırlığının 50 katı olan cisimleri dahi yuvasına götürebilen karıncalar kan emerek beslenmediği gibi bazı durumlarda insanları ısırabilmektedir. Karınca ısırığı vücutta alerjik reaksiyonlara neden olabildiği gibi bu haşereler aktif virüs taşıyıcılığı yapmadığı için salgın hastalıklara neden olmaz.

İnsanların tüketebildiği tüm maddeler ile beslenebilen karıncadan kurtulabilmek için uygulanacak haşere ilaçlama tekniği profesyonel şekilde gerçekleştirilmelidir. Karıncanın yol açabileceği rahatsızlıkların yanı sıra; besin maddelerine zarar vererek sağlıksal tehdide ve maddi zarara yol açmasını önlemek için karınca ilaçlama yaptırmak şarttır. Koloni halinde yaşayan karıncalar, açık alanlarda olduğu gibi kapalı alanlarda da istilacı özelliklerini kullanabildiğinden, ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Yaz döneminde daha hızlı çoğalarak, sağlık problemlerinin oluşmasına ve bitkilerin kullanılmaz hale gelmesine neden olan karıncalardan kurtulmak için sıvı ilaçlar ya da toz ilaçlar kullanılarak uygulama yapılabilmektedir.

Karınca ilaçlaması, sıvı ve toz ilaçların birlikte kullanımı ile de gerçekleştirilebilir. Bu haşerelerden kurtulmak için yapılan uygulamaların sağlıksal açıdan sorun yaratmaması ve maddi problemlere de ortam hazırlamaması gereklidir. Kalitesiz böcek ilaçları ile yapılan karınca ile mücadele, bu haşerelerin hızlı şekilde çoğalmasına yol açacağı gibi sağlıksal sorunları da beraberinde getirecektir. Karıncalar virüs vektörlüğü yapmadığından, salgın hastalıklara yol açmadığı gibi, taşıdığı bakteri ve mantarlar ile birçok alerjik reaksiyona yol açabilmektedir.