Pire, insan ve hayvanlar üzerinde bulunan, üzerinde bulunduğu canlıların kanını emerek beslenen bir haşeredir. Kedi piresi, köpek piresi, toz piresi, insan piresi, güvercin piresi gibi türleri bulunur. Kolayca hastalık sebebi olabilen pireden kurtulmak şarttır. Bu durumlarda pire ilaçlama firmaları tarafından yardım alınması gerekmektedir.

Bazı insanlar evcil hayvan olarak kedi beslemeyi tercih ederler ancak bakımlarını ihmal ederek bu görevlerini yerine getiremezler. Bu tür sorumsuzlukların sonucunda kedide pire görülür. Bu, hem hayvan için hem de evde bulunan kişiler için oldukça büyük tehlikelere sebep olur. Kan emerek beslenmeleri taşıdıkları mikropları kolaylıkla bulaştırabilmeleri demektir. Ayrıca en çok merak edilen ‘kedi piresi insana geçer mi?’ sorusunun cevabının da geçiyor olması bu tehlikeyi daha da arttıracaktır. Böyle durumlarla karşılaşıldığı anlarda hemen veteriner kontrolünde tedaviler başlatılmalı, ardından kedinin bulunduğu alanlar da böcek ilaçlama firmaları tarafından ilaçlatılmalıdır. Pire ilaçlama ihmal edilmemesi gereken uygulamadır.

Kedi, pireye maruz kalmamak adına daima temiz tutulmalı, temiz alanlarda bulundurulmalı ve belirli aralıklarla olan aşıları muhakkak vurdurulmalıdır. Eğer geç kalınmışsa ve kedide pire görüldüyse, evde de olma ihtimali yüksektir. Pire ile mücadele durumunda kalan kişiler ilaçlama şirketleri ile irtibat kurmalı, uzman kadroların belirleyecekleri yöntemler doğrultusunda ilaçlama uygulatmalıdırlar.

Sağlıksız ve besinsiz sokak kedilerinde daha sık görülen pireye, bu hayvanları severken dikkat edilmelidir. Sizlere bulaşması durumunda, sizin de bulunduğunuz ortamlara geçebilir bu da çoğalmaları göz önüne alınarak daha tehlikeli hale gelmelerini sağlar. Böcek ilaçlama firmaları pire ilaçlama konusunda da sizlere hizmet vermektedir.