kene

Kene haşeresi kan emerek besin ihtiyaçlarını gideren eklem bacaklılar sınıfından bir böcektir. En çok koyun, köpek, deve, kedi gibi canlıların üzerine yapışarak üzerlerinde bulundukları canlılarını kanlarını emen kene tehlikeli bir canlıdır. Tehlikeli oldukları için kenede kurtulmak şarttır. aksi halde sağlık sorunları dahi görebileceğimiz tehlikelerle karşılaşabilir kene ile mücadele için geç kalmış olabiliriz. Kene ilaçlama uygulatılacak yerler daha yaşanılası yerler olacaktır. Bu amaçla kene ilaçlama şirketleri sizlere yardımcı olmaktadır. Kene, diğer çoğu haşere türü gibi yumurtlama ile üreme sağlar. Kene yumurtasını yaprak, ot, çöp ve hayvan kılları arasına bırakır. Kenelerin yavruları yumurtadan çıktıkları dönemlerde 3 bacaklı olurlar. Daha sonra 4. Bacağı oluşur.Keneler genellikler insanlar ve memeli hayvanlar üstünde yaşamaktadırlar. Kenelerin bacaklarında vantuz işlevi gören çengelli organları bulunur ve bu organlar sayesinde konakçısının üzerinde rahatlıkla tutunur.Keneler ihtiyaçları olduğu kadar kan emdikten sonra yapıştığı canlının derisinden ayrılırlar. Bahçelerde, tarlalarda, çimenliklerde hayvanların ve insanların üzerine tırmanarak kan emerler.Bu gibi alanlara periyodik olarak, ihmal edilmeden kene ilaçlama uygulatılmalıdır. Bu uygulama için ise kene ilaçlama şirketleritarafından yardım almanız mümkündür. Kenenin ön ayaklarında koku alma ve dokunma duyusu fazlasıyla gelişmiştir. Dünyada 1000’in üzerinde kene türü yaşar. Özellikle sığır, dana, inek ve köpek gibi canlılar üzerinde sıkça görülen kenelerin birçok türü kördür. Keneler her çeşit hastalığa sebep olabilir. Hatta bazen ölümcül sonuçlara yol açabilir. Kenenin bulaştırdığı pek çok tehlikeli ve salgın hastalık vardır. Kene ısırmasından doğan en önemli hastalık FSME ve Borreliose hastalıklarıdır. Kenelerden bulaşan hastalıklardan korunmak için keneden kurtulmak ve bunun için ise, kene ilaçlama hizmeti almak gereklidir. Böcek ilaçlama firmaları tarafından alınacak bu hizmet sizlere keneden kurtulmak konusunda yardımcı olacaktır. Kene ile mücadele oldukça zordur. Çünkü sayıları fazladır ve tehlikelidir. Bu nedenle kene ilaçlama uygulatılması gerekmektedir. Kene çeşitleri aşağıdaki hastalıkları bulaştırabilir:

*FSME: Ateş, eklem ve baş ağrısı,bazen de menenjit görülebilir.

*Akdeniz ateşi: Çok yüksek ateş ve alerjik reaksiyonla görülür.

*Tularemia: Ateş ve baş ağrısı.

*Ehrlichiosis: Adale ağrısı, ateş, sırt ve baş ağrısı görülür.

*Kırım Kongo Ateşi

Birçok hastalıkların sebebi olan keneler tehlikeli haşerelerdir. Keneden kurtulmak insan ve canlıların sağlıkları açısından çok önemlidir. Ertelenmemesi gereken kene sorunu için muhakkak önlem alınmalıdır. Böcek ilaçlama firmaları ile irtibat kurulması sonrasında kene ile mücadele konusunda sizlere kene ilaçlama için uygulanacak kolay yöntemlerle yardımcı olunacaktır. Alanlarında uzman, eğitimli kişiler tarafından oluşan kadrosu ve ekonomik, yasal ilaçlama yöntemleri ile titiz ilaçlama her haşere türüne olduğu gibi kene ile mücadele sorununuza da çözecektir. Tez ilaçlama firmasında ilaçlar ziraat ve kimya mühendislerinin kontrolündedir. Yanlış ilaç kullanılması ya da yanlış ilaçlama yapılması kene sorununu çözmeyeceği gibi kişilerin sağlıklarını da tehlikeye atar.

 

Kene İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Kene nerelerde yaşar?

Kene, hayvanların ve otluk arazilerin çok bulunduğu yerlerde barınır ve çoğalır. Kene hayvanlara, oradan da insanlara kan emmek amacı ile gelir. Kene yumurtalarını kenar kuytu yerlere, kapı çatlaklarına, ağaç oyuklarına bırakır.

Kene nasıl beslenir?

Kene çok tehlikeli hastalıklar bulaştıran, hayvanda ve insanda kan emerek asalak yaşayan bir böcektir. Kene üzeriden kan emdiği canlının derisine hortumunu sokar ve doyasıya kan emer.Kene kan emme işlemi bittikten sonra canlıyı terk eder.

Keneyi diğer böceklerden nasıl ayırt edebiliriz?

Olgun bir kenede 8 tane bacak bulunur. Kenenin vücudu yuvarlak biçimdedir. Baş kısmı vücudu ile kaynaşmış şekilde görülür. Kene canlısı insan ve hayvan kanı emerek beslenir. Sitemiz içerisindeki resimlerde keneyi daha yakından görmeniz mümkün.

Kene ile bulaşan hastalık belirtileri nasıldır?

Kene ısırmasından doğan şikâyet ve hastalılar; baş ağrısı, kas ağrısı, boğaz ağrısı, deri altında kanama, iç organlarda kanama, idrar ve dışkıda kanama kusma, yorgunluk diş kanaması olarak görülebilir.

Kene ilaçlaması nasıl yapılır?

Basit ilaçlama yöntemleri kene için asla yeterli olamaz. Kene ilaçlaması kesinlikle, sıvı püskürtmeli ve yoğun kokulu şekilde uygulanmalıdır.

Kapalı alanda kene ilaçlaması nasıl yapılır?

Kene ilaçlaması yapılacak alanda kesinlikle evcil hayvan, akvaryum ve insan bulunmaması gerekir. Kullanılan ilacın çok güçlü etkileri vardır. İlaçlama yapan kişi veya kişiler koruyucu maske kullanmalıdır. Kene ilaçlaması yapılan alan kesinlikle hava almamalıdır, ilaçlama yapılan alanda canlı bulunmamalıdır. Akvaryum var ise dışarı çıkarmalısınız. Taşınmayacak akvaryum var ise etrafı hava almayacak şekilde kapatılmalıdır. İlaçlama yapılan alan 4-5 saat kapalı kalmalıdır.1 saatlik havalandırmadan sonra tekrar kullanıma açabilirsiniz. İlaçlamadan sonra yatak takımları ve mutfak gereçleri yıkanıp kullanılmalıdır.

Kenenin bulaştırdığı hastalıklar?

Kenenin bulaştırdığı pek çok tehlikeli hastalık vardır. Sonu ölümle bitebilen bu hastalıkları şöyle sıralayalım; FSME, Akdeniz ateşi, Tularemia, Ehrlichiosis hastalıklarıdır.

Açık alanlarda kene ilaçlama ne şekilde yapılır?

Açık alanlarda park, bahçe, orman, piknik alanı, ağaç vb yerlerde kene olması ihtimali oldukça yüksektir. Kene açık arazilerde çoğalan ; evlerimize ve işyerlerimize kadar gelebilen asalak bir böcektir. Açık arazide kene ilaçlaması sıvı ve kokulu yoğun ilaçlama yöntemi ile gerçekleşmelidir. Titiz ilaçlama olarak sizlere her türlü ilaçlama hizmeti vermekteyiz.

Kene ısırmasında ne yapmak gerekir?

Kene ısırması durumunda hemen doktora gitmeniz gerekmektedir. Kendi kendinize kene çıkarma yöntemleri uygulayabilirsiniz, fakat bu yöntemler uygun şekilde yapılmaz ise tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kene çıkartma işleminde, kene emdiği kanı kusarsa kenedeki virüs insana geçer. Kene ısırmasında hemen yapılacak işlem bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır.

Kene ısırmasının belirtileri nelerdir?

Kene ısırıp zehirini kana bulaştırdıktan sonra insanda aşırı derecede baş ağrısı mide bulantısı başlar. Kenenin ısırdığı yerde kabarıklıklar ve kızarıklıklar meydana gelir. Kene sokmasını hissettiğiniz zaman hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidip tedavi olmak gerekir.