kene

Kanemici grubunda yer alan ve canlıların derilerine yapışarak kan emerek beslenen ve bu işlem sırasında çeşitli bakteri, mikrop ve zehrin canlılara bulaşmasına neden olan zararlı haşerelerdir. Genellikle kedi, köpek, koyun, deve gibi canlıların vücutlarına yapışmaktadır. Kan emerek beslendikleri için bu ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri tüm canlılara tutunabilmektedirler. Bu nedenle insanlar da bu duruma maruz kalabilecek canlılar arasındadır. Derinin içine nüfuz etmek gibi bir özelliklerinin bulunması nedeniyle genellikle çok zor görülmekte ve tespit edilmektedirler. Kan emme sırasında birçok bakteri ve mikrobun canlılara bulaşmasına neden olan keneler, çeşitli hastalıkların meydana gelmesine de zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle bulundukları ortamların temizlenmesi gerekmektedir. Kene ilaçlama firmaları, geliştirmiş oldukları etkili ilaçlama yöntemleri ile kısa sürede tüm bu problemleri ortadan kaldırmaktadır. Tez İlaçlama olarak, İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Kocaeli’nin tüm ilçe ve semtlerinde 7/24 güvenilir kene ilaçlama hizmetleri sağlamaktayız.

Kenenin Özellikleri

  • 5 mm-1.2 cm ebatlarındadır. Yassı ve oval bir yapıya sahiptirler. Uçamayan ve zıplayamayan keneler, genellikle kahverengi ya da kırmızı renklerinde görülmektedir.
  • Ot, çalılık gibi alanlarda yaşamaktadırlar. Kan emme eylemini gerçekleştirmek için bulundukları alandan geçen canlılara tutunmaktadırlar.
  • Yumurtlama sistemi ile üremekte olan keneler, beslendikten sonra 20-50 arası yumurta bırakabilmektedir. Çok hızlı bir üreme yapısına sahiptir. Bu nedenle imha edilmeleri oldukça zordur.
  • Keneler 4 evreden oluşan bir yaşam döngüsü içerisinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu evreler yumurta, larva, nimf ve ergin olarak isimlendirilmektedir. Yumurta evresinden 2 hafta ila 1 ay arasında larva evresine geçen keneler, larva aşamasında kendilerine bir konak bularak beslenmeye başlarlar. Bu aşamada 6 bacakları bulunmaktadır. Beslenmeleri tamamlanınca konakçı olarak yerleştikleri canlıdan ayrılarak kabuk değiştirmekte ve nimf evresine geçiş yapmaktadırlar. Nimf evresi kenelerin 8 bacaklı oldukları ve yeni bir beslenme sürecine geçtikleri evredir. Beslenmek için konak seçtikleri canlının kanını emdikten sonra tekrar ayrılarak ergin evreye geçmektedirler. Erişkin keneler artık çeşitli alanlara ve canlılara konakçı olarak yerleşerek, yaşamını sürdürmeye ve üremeye başlamaktadır.
  • Kan emme sırasında konakçı olarak yerleştikleri canlılara bulaştırdıkları bakteri ve mikroplarla çeşitli hastalıkların meydana gelmesine neden olan keneler, en yaygın hastalık olarak Kırım Kongo Kanamalı Ateşi olarak adlandırılan hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle insan sağlığını ciddi boyutlarda olumsuz etkileyen keneler, bulundukları ortamlardan çok fazla zaman kaybetmeden temizlenmesi gerekmektedir.

Kene İlaçlama Firmaları

Kene problemleri, yaşam alanlarımızda meydana geldiği andan itibaren, kenelerin hızlı üreme yapıları nedeniyle istila durumu oluşturacaklarından kısa süre içerisinde ilaçlanarak temizlenmesi gerekmektedir. Keneler küçük yapılı olmaları ve genellikle canlıların derileri üzerinde tutunarak yaşamlarını devam ettirmeleri nedeniyle kişisel yöntemlerle ortadan kaldırılabilecek canlılar değildir. Bu nedenle profesyonel bir ilaçlama hizmetinden faydalanılması gerekmektedir. Kene ilaçlama firmaları, yaşam alanlarınızda meydana gelen tüm kene problemlerini, etkili ilaçlama yöntemleri ile kısa sürede ortadan kaldırmaktadır.

Konakçı olarak canlıların vücutlarına yerleştikten sonra bu canlılara her geçen gün zarar vermeye devam etmekte olan keneler, birçok hastalığın da meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu hastalıklar genellikle yüksek ateşle seyreden ve eklem ağrıları ile devam eden hastalıklardır. FSME, Akdeniz Ateşi, Tularemia, Ehrlichiosis ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalıklarıdır. Bu hastalıklar, özellikle Kırım Kongo Kanamalı ateş hastalığı, ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle kene problemlerinin oluşmamasına, oluşması durumunda da çok fazla zaman kaybetmeden ortadan kaldırılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Tez İlaçlama olarak, uzman ilaçlama ekiplerimiz ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış güvenilir ilaçlarımız ile birlikte yaşam alanlarınızda meydana gelen tüm kene problemlerine karşı mücadele vermekteyiz. Açık ya da kapalı her türlü ortamda profesyonelce uygulanan yöntemlerimiz, kısa sürede kalıcı sonuçlara ulaşmamıza olanak sağlamaktadır. Sizler de etkili ve güvenilir kene ilaçlama hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz, iletişim numaralarımızdan müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek 7/24 işlem uygulatabilirsiniz.

Kene İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Keneler zorunlu kan emici ektoparazitlerdir. Bacaklarının uçlarında vantuzlar ve çengeller vardır. Bu şekilde deriye rahatça yapışıp kan emerler. Bu özellikleri sebebiyle pek çok virüs ve mikrobu hayvanlardan insanlara rahatlıkla kan yoluyla geçirebilirler. Keneler çok ufak canlılar oldukları için gözle görülebilme imkânları da genellikle deriye yapıştıkları zaman verdikleri rahatsızlıkta ortaya çıkıyor. Kan emen bir keneyi, deriden bilgisizce söküp atmaya çalışmak ölümcül riskler doğurabilir.

Genellikle bu durma tepki olarak kene midesinde buluna virüslü kanı ve mikrobu tekrardan deri altın kusar. Son yıllarda kene nüfusun da hızlı bir artış görülmüştür. Doğal düşmanlarının ortadan kaldırılması sebebiyle toplumda büyük rahatsızlık oluşmuştur. Bu zararlı haşerelerden bireysel çabalarımızla çokta kalıcı çözümlere ulaşamıyoruz.

Böyle durumlarda profesyonel bir haşere ilaçlama firmasından yardım almak en doğru yapılan hareket olacaktır. Kene ilaçlama kapalı alanlarda sisleme yöntemi ile yapılır. Bu şekilde haşere ilaç partiküllerinin ortamın  ulaşılması en zor noktalarına kadar ulaşması sağlanır. Kene ilaçları kaliteli ve etkisini uzun süre barındıran haşere ilaçlarıysa kene mücadelesinde etkin bir yol sağlanmış olur.  Açık alanlarda ise sırt pompası ile yapılan haşere ilaçlamasıyla kene ilaçlamasında istenilen başarıya ulaşılır. Açık mekân ilaçlamasındaysa spreyleme yöntemi kullanılır. Bu şekilde kene yuva ve yollarına müdahale edilmiş olunur. Kene ilaçları kokulu ve kokusuz olarak iki ayrı türde olabilir.

Kene haşeresini ilaçlama yöntemlerinde Sağlık Bakanlığınca onaylı ve deneyimli ekiplerimizle sizlere kaliteli hizmetler sunuyoruz.

Kene İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Kene nerelerde yaşar?

Keneler, otluk alanlarda, çalılıkların arasında, hayvanların vücudunda yaşamakta olan asalak bir böcek türüdür. Kan emerek beslendikleri için insanların vücutlarına da yerleşebilmektedirler.

Kene nasıl beslenir?

Kanemici grubunda yer almaları nedeniyle kan emerek beslenmektedirler. Kan emme sırasında konakçı olarak yerleştikleri canlılara çeşitli bakterilerin ve kan yoluyla bulaşabilen hastalıkların bulaşmasına sebep olabilirler.

Keneyi diğer böceklerden nasıl ayırt edebiliriz?

Yassı ve oval bir vücut yapısına sahip olan keneler, 8 bacakları bulunmaktadır. Konakçı olarak yerleştikleri canlıların derisinde kafa kısımları deriye gömülü bir şekilde yaşamaktadırlar. Bu özellikleri keneyi diğer canlılardan ayıran ayırt edici özellikleridir.

Kene ile bulaşan hastalık belirtileri nasıldır?

Kenenin sebep olduğu birçok hastalık bulunmaktadır. Deriye nüfuz etmesinin ardından salgılamakta olduğu bakterilerle çok fazla tehlikeli hastalığı meydana getirmektedir. Bu hastalıklar, kas ağrıları, boğaz ağrısı, deri altında gerçekleşen kanamalar, iç organ kanamaları gibi çeşitli belirtilerle kendini gösterebilir. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda bulunmaktadır.

Kene ilaçlaması nasıl yapılır?

Kene ilaçlamaları, kişisel yöntemlerle gerçekleştirilemeyecek kadar dikkat edilmesi gereken ve mutlaka profesyonel destek gerektiren ilaçlamalardır. Kenen ilaçlama firmaları tarafından sağlanacak olan uygulamalarla çok daha kısa sürede sonuca ulaşmak mümkündür. İlaçlama firmaları kene problemlerini genellikle kokulu ve kokusuz sıvı ilaçlama yöntemleri ve ilacın geniş bir alana yayılmasını sağlayan buharlama ve püskürtme teknikleri ile ortadan kaldırmaktadır.

Kapalı alanda kene ilaçlaması nasıl yapılır?

Kapalı alanda gerçekleşen kene ilaçlamaları, bir takım kurallar dahilinde gerçekleştirilmelidir. Bunlardan en önemlisi, ilaçlama yapılacak alanda herhangi bir evcil hayvan ya da akvaryumun bulunmaması gerektiğidir. Alanın tamamen boşaltılması, ilacın diğer canlılar üzerinde oluşturacağı olumsuz etkilerin önlenmesi adına oldukça önemlidir. İlaçlama işlemi sıvı ilaçlar ve buharlama ya da püskürtme teknikleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde ulaşılması zor olan dar alanlar dahi ilacın etkisi altında kalarak tüm kene problemleri kalıcı olarak ortadan kaldırılmaktadır.

Kenenin bulaştırdığı hastalıklar?

Kenelerin neden olduğu ve ölümle dahi sonuçlanabilen çeşitli tehlikeli hastalık mevcuttur. Bu hastalıklar; FSME, Akdeniz ateşi, Tularemia, Ehrlichiosis olarak adlandırılan ve erken teşhis edilip hemen tedavi uygulanması gereken hastalıklardır..

Açık alanlarda kene ilaçlama ne şekilde yapılır?

Keneler, ot, çimen, çalılık gibi alanlarda yaşamını sürdüren ve bu alanlarda dolaşan canlılara tutunarak, konakçı olarak yerleşen tehlikeli canlılardır. Kan emerek beslendikleri için birçok tehlikeli hastalığın da zeminini oluşturmaktadırlar. Bu nedenle evlerimizin bahçelerinde ya da tarla gibi açık alanlarda meydana gelen kene problemlerinin ortadan kaldırılması için kene ilaçlama hizmetlerinden faydalanılması gerekmektedir. Açık alanlarda kene ilaçlama işlemleri, kokulu sıvı ilaçlama yöntemleri ve buharlama ya da püskürtme teknikleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde yoğun bir ilaçlama işlemi saplanmakta ve kene problemi kalıcı olarak ortadan kaldırılmaktadır.

Kene ısırmasında ne yapmak gerekir?

Kene ısırmaları, genellikle kenenin deriye tutunma işlemi ile birlikte gerçekleşmektedir. Bu nedenle deriye tutunmuş olan kenenin oradan dikkatli bir şekilde alınması gerekmektedir. Fakat bu işlem oluşturacağı tehlikeli sonuçlar nedeniyle oldukça riskli ve mutlaka profesyonel bir destek alınarak gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Bu nedenle kene ısırması durumlarında mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve doktor müdahalesinden faydalanılması gerekmektedir.

Kene ısırmasının belirtileri nelerdir?

Keneler, insan derisine tutunarak bu alana nüfus eden tehlikeli canlılardır. Kenenin deriye tutunması sonrasında kan emme işlemi başlamakta ve keneler zehirlerini insan vücuduna salgılamaya başlamaktadır. Bu salgılama sonucunda şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı görülebilmektedir. Bu gibi belirtiler, olası bir kene ısırması durumuyla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle sağlık kuruluşlarına başvurarak destek almanız gerekmektedir.