kırkayak

Kırkayak ilaçlama, sıvı haşere ilaçları ile yapılır ve bu canlılardan kurtulmak yaşamsal önem taşır. Bu nedenle kırkayağın görüldüğü ya da görülebileceği alanlarda haşere ilaçlama işleminin yapılması ve bu alanda profesyonel firmalardan hizmet alınması şarttır.

Kırkayakların halka biçiminde vücutları vardır. Her halkalarında 4 tane ayak bulunmaktadır. Ve kırkayakların vücutları yumuşak yapıdadır. Bu nedenle yeşillik alanlara, ekili dikili bağ bahçelere, meyve sebze yetiştirilen tarlalara oldukça fazla zarar verebilirler. Bu gibi alanlarda sıklıkla görülebilen kırkayaktan kurtulmak için yapılması gereken en doğru davranış kırkayak ilaçlama yardımı alınmasıdır. Aksi halde bu yerlerde verim azalır ve her geçen gün yeşillik alanlar kullanılmaz hale gelerek güzelliğini kaybeder. Kırkayak böceğinin 7000 den fazla türü bulunur. Kırkayakların ayakları oldukça gelişmiştir. Baş kısımlarında 1 çift anten bulunur. Ve 1 çift gözleri vardır. Kırkayakların bazılarında göz bulunmamaktadır. Kırkayağın biyolojik yapısı çıyan böceği ile benzerlik gösterir. Fakat çiyan etçil, kırkayak otçul beslenir.

Kırkayak ve Çiyan Arasındaki Farklar

Her iki haşere türü de zehirli olmakla birlikte, kırkayak çiyan kadar zehirli değildir. Ancak yaydığı bakteri ve mikroplar nedeniyle sağlık sorunlarının oluşmasına yol açan bu haşerenin bazı türleri ölüme neden olabilecek denli tehlikelidir. Bu nedenle, kırkayağın görüldüğü alanlarda ilaçlama yaptırmak şarttır. Çiyandan farklı olarak, her boğumunda çift ayağı bulunan bu haşereler, bitkisel ürünler ile beslendiği gibi, kapalı alanlara sıklıkla girebilmektedir. Görünüş bakımından, çıyanın bazı türleri ile kırkayakları ayırt etmek çok zor olduğundan, bu haşerenin benzerlerinin görüldüğü alanlarda, temastan kaçınılmalı ve geciktirilmeden kırkayak ilaçlama hizmeti alınmalıdır.

Kırkayakların Özellikleri

Kırkayakların bacak sayısı türüne göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak 115 çift bacakları vardır. Kırkayaklar sıcak ve ılıman iklimleri severler. Gündüzleri taşların alt kısımlarında, ağaç kovuklarında ve nemli bölgelerde vakit geçirirler. Akşamları da besin aramaya çıkarak aktif olurlar. Kırkayaklar genel olarak bitkisel besinleri yiyerek beslenirler.Bu haşerelerden kurtulmak amacıyla, kırkayakilaçlamaşirketleri tarafından yardım alınarak ilaçlama uygulatılması şarttır.

Kırkayaklar tarlalarda sıklıkla görülebilir. Tarladaki bitkileri yiyerek ürünlere zarar verirler. Bunun dışında çiçeklere de zarar verebilirler. Canlıların dışkıları ile beslendikleri için vücutlarında birçok hastalığa sebep olacak mikrop taşırlar.Bu nedenle kırkayak ile mücadele şarttır. Boyu 2-20cm arasında değişebilir. Sık görülen bir türü olan benekli kırkayak 10-18cm boylarında olur. Tropik olan ülkelerde kırkayağın boyu daha da uzun olur. Farklı tür ve yapıya sahip olan bu canlılardan kurtulmak için kırkayak ilaçlama yaptırmak şart olduğu gibi, bu haşereler ile bireysel olarak mücadele mümkün değildir. Zira kırkayak zehirli bir haşeredir ve dokunulması anında dahi zehirleyebilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle profesyonel firmalar tarafından ilaçlama hizmeti alınması şarttır.

Kırkayaklar yumurtlama yöntemi ile üremektedirler. Kırkayaklar yuvalarını toprak alanlara yaparlar. Yumurtalarını da bu toprak yuvada muhafaza ederler. Kırkayak larvaları ortalama 10-15 gün içinde yumurtadan çıkmaktadır. Üremelerine izin verilmeden bir an önce yok edilmesi gereken kırkayaktan kurtulmak bireysel yapılacak bir şey değildir. Bu konuda profesyonel ilaçlama ekiplerince yardım alınmalıdır.

Kırkayak yumurtaları yaklaşık 1 yılda yetişkin hale gelir. Bu canlıların derileri pis kokmaktadır. Kırkayakların salgıları insan derisini tahriş edebilen özelliktedir. Korktuğu zaman hemen kıvrılır ve ölü taklidi yapar. Rutubet olmayan ortamda fazla dayanıklı değildir, çabuk ölür, besin azaldığında toplu şekilde göç eder. Bu canlılar ile mücadele zor bir işlemdir. Ferdi yapacağınız mücadele etkili bir sonuç vermez. Kırkayak ile mücadele veren titiz ilaçlama şirketimiz uzman kadrosu ile sizlere kırkayak ilaçlama hizmeti sunar. Kırkayak ilaçlama şirketi olarak en ucuz ilaçlama fiyatları ile böcek ilaçlama hizmetleri ve ilaçlama hizmetleri vermekteyiz.