Kulağakaçan, ince uzun vücutlu, 12-20 mm boyunda, parlak sarı-kahverenginde olup, iyi koşup, iyi uçan, arkasında kıskaçları bulunan, böcek türüdür. Gündüzleri, taş, yaprak ve ağaç kabukları altına gizlenen kulağakaçan böceği, geceleri ortaya çıkıp faaliyete geçer. Kulağakaçan böceğinin 900 kadar türü vardır ve görünüş olarak birbirlerine çok benzerler.

Beslenmesinde ağırlıklı olarak sebze ve meyvelerden sağlayan kulağakaçan böceği, küçük böceklerle de beslendiği için hem etçil, hem de otçuldur. Kulağakaçan böceği, meyve ve tohumlarını yiyerek, çiçeklerin üreme organlarını ve renkli yapraklarını kemirerek, bahçelere zarar verir. En çok sevdiği meyve şeftalidir. Bu nedenle şeftali bahçelerinde bol miktarda kulağakaçan böceği ile karşılaşılır.

Kulağakaçan böceğinin arka kanatları, damarlı, saydam ve yarım daire şeklinde olup, kullanmadığı zaman boyuna ve enine katlanıp, ön kanatların altına gizlenir. Arkasında bulunan kıskaçları erkek kulağakaçan böceğinde kıvrık, dişi kulağakaçan böceğinde ise düzdür.

Duvar çatlaklarında gizlenen kulağakaçan böceği, buralardan rahatlıkla evlere kadar girebilir. Nadir hallerde gizlenmek için kulağa kaçtıkları için kulağakaçan böceği adını almışlardır. Evlere girip, insanların bitki ve sebzelerine ortak olup, üzerlerine mikrop bulaştırarak hastalıklara yol açan kulağakaçan böceğinden kurtulmak için, ilaçlama şirketimizi arayıp, istediğiniz zaman etkili ve garantili kulağakaçan böceği ilaçlama uygulaması yaptırabilirsiniz.