örümcek

Eklembacaklılar grubunda yer alan ve oldukça yaygın bir tür olan örümcekler, her türlü ortamda yaşayabilmektedirler. Yuva yapmak için kuytu ve kapalı alanları tercih etmeleri nedeniyle evlerimizde sıklıkla rastlamakta olduğumuz örümcekler, ördükleri ağlarla birlikte çeşitli bakteri ve mikrobun yaşam alanlarımıza yayılmasına neden olmaktadırlar. Oluşturacağı tehlikeli durumların önüne geçmek adına bu zararlı canlıların, yaşam alanlarımızdan uzaklaştırılması gerekmektedir. Fakat hem yumurtlama sistemi ile ürüyor olmaları hem de basit işlemlerle imha edilemeyecekleri için profesyonel örümcek ilaçlama firmalarının sağlamış olduğu uygulamalardan faydalanılması gerekmektedir. Bizler Tez İlaçlama firması olarak, yaşam alanlarınızda meydana gelen tüm örümcek problemlerini, geliştirmiş olduğumuz etkili ilaçlama yöntemlerimiz ile kısa sürede ortadan kaldırmaktayız. Hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz, İstanbul, Kocaeli ve İzmir için temin edilmiş olan iletişim numaralarımızdan bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz.

 

Örümceklerin Özellikleri

  • Dünyada 43 bin 244 örneği bulunan örümcekler, baş bölümleri gövdeyle birleşik olmakla birlikte genellikle 0,2 cm ila 35 cm boyları arasındadır.
  • 6-8 adet göze sahiptirler.
  • Yaşadıkları alanlara göre türleri ve özellikleri değişebilmektedir. Çok sayıda zehirli türü bulunduğu gibi zararsız olan türleri de yaygındır.
  • Özellikle tropikal bölgelerde yaşamakta olan türleri bir yılda çok sayıda insanın ölmesine neden olabilmektedir.
  • Yeryüzünde ağ örme yeteneğine sahip olan tek canlı türü örümceklerdir.
  • Diğer böcek türlerinin yavrularıyla beslenmekte olan örümcekler, örmüş oldukları ağlarla avlanmaktadır.

 

Örümcekler Nerede Yaşar

Genellikle ağaç dalları ve kayalıkları arasında yaşamakta olan örümcekler, kentleşme ile birlikte doğal yaşam alanları tahrip olmuş canlılar arasındadır. Barınmak amacıyla kapalı alanlara ihtiyaç duymakta olan örümcekler, yaşam alanlarımıza dahil olarak yuvalanmaktadır. Örmüş olduğu örümcek ağları ile insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler meydana getirmekte olan örümcekler, ev, iş yeri, cafe ve restoran gibi insan trafiğinin yoğun olduğu alanlardan çok fazla zaman kaybetmeden temizlenmesi gerekmektedir.

Örümcek ilaçlamaları, toz ve sıvı ilaçlar ile gerçekleştirilmekte olup, mutlaka alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Tez İlaçlama firması olarak, uzman ilaçlama ekiplerimiz ve Sağlık Bakanlığı onaylı güvenilir ilaçlarımız ile birlikte kısa sürede genel kontrolü sağlayarak örümcek problemlerini ortadan kaldırmaktayız. Sıvı ilaçlama yöntemlerimiz, geniş alanlarda meydana gelen örümcek sorunlarını, ulaşılması güç olan dar aralıklara dahi etki ederek temizlemektedir. Toz ilaçlarımız da örümceklerin geçiş alanlarında aktif olarak uygulanarak, direkt olarak temas etmesi sağlanmakta ve kısa sürede çözüme ulaştırmaktadır. İstanbul, Kocaeli ve İzmir’in genelinde sağlamış olduğumuz güvenilir ve ekonomik örümcek ilaçlama hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz, müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek randevu talebinde bulunabilirsiniz.

 

Örümcek İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Örümcek ağını nasıl yapar?

Örümcekler ağızlarından salgılamış oldukları özel bir salgı ile ağlarını örmektedirler. Bu ağlar sayesinde avlarını rahatlıkla yakalayabilen örümcekler, günde 350 metreye kadar ağ örebilirler. Ağ örme işlemleri 1 saat içerisinde tamamlanabilir ve bu ağlar sağlam bir telin 4 katı kadar esneme kapasitesine sahiptir.

Örümceklerin genel özellikleri nelerdir?

0,2 ile 35 cm boylarında olan örümcekler, 6 bacağa sahip ve maksimum 8 adet göze sahiptirler. Avlarını örmüş oldukları ağlar sayesinde rahatlıkla yakalamakta olan örümcekler genellikle küçük yapılı diğer böcek türleri ile beslenmektedirler. Zehirli ve zehirsiz olarak çok sayıda türleri bulunmaktadır. Tropik bölgelerde yaşamakta olan zehirli örümcekler bir yıl içerisinde yüzlerce insanın ölümüne sebep olabilmektedirler. Ev içlerine rahatlıkla yuva kurabilmektedirler. Örmüş oldukları ağlar nedeniyle insan sağlığı üzerinde ciddi problemlerin oluşmasına zemin hazırlayabilirler.

Örümcekler nasıl çoğalırlar?

Çiftleşme ve yumurtlama sistemi ile üremekte olan örümceklerin dişi olanları, erkeklerine göre daha iri yapıdadırlar. Yumurtalarını örmüş olduğu kozaların içinde muhafaza eden dişi örümcekler, bu kozaları ağaç dallarına ya da çalı aralıklarına saklamaktadır. Belirli bir süre sonra yumurtaların çatlamasıyla doğal yaşama dahil olurlar.

Örümcek ağının özellikleri nedir?

Sağlam bir telin esneme kapasitesinde 4 kat daha esnek olan örümcek ağları, özel bir dokuya sahiptir ve insan eliyle yapılabilmiş bir taklidi bulunmamaktadır. Avlarını rahatlıkla muhafaza ettikleri bu ağlar, avın hareket etmesini önleyecek yapışkan bir yapıya sahiptir. Ayrıca örümcek ağlarının dünya üzerindeki protein değeri en yüksek madde olduğu da rivayet edilmektedir.

Örümcekleri diğer böceklerden ayıran özellikler nelerdir?

Eklembacaklılar grubunda yer alan örümceklerin kılcal damarları yoktur. Oldukça narin bir yapıya sahiptirler ve şiddetli bir rüzgarda rahatlıkla savrulabilirler. Çiftleşme yoluyla üremektedirler ve çiftleşmenin ardından dişi olan erkek örümceği yer. Ağ örme yeteneğine sahip tek canlıdır ve toplu halde yaşamamaktadırlar. Solunum organları gövdelerinde bulunan örümceklerin kopan bacaklarının yerine yenisi çıkabilmektedir.

Doğada kaç tane örümcek türü bulunur?

Çoğunlukla tarantula, tekerlek örümceği, bolas örümceği, püskürtücü örümcek türlerine rastlanılmakla birlikte doğada 43.244 tür örümcek bulunmaktadır.

Her örümcekte zehir bulunur mu?

Doğada yaşamakta olan her örümcek türü zehirli değildir. Fakat zehirli örümceklerin daha çok küçük yapıda oldukları belirtilmektedir. Ayrıca dünya üzerinde en zehirli örümcek türü Avusturalya’da yaşamakta olan Syd-Funnel-web örümceğidir ve salgıladığı zehrin 1 mg ile 10.000 fareyi öldürebilmektedir.

Örümceğin zararları nelerdir?

Zehirli türlerinin oluşturacağı zararlar ölümle dahi sonuçlanabilirken, diğer örümcek türleri etrafa yaymış oldukları bakteri ve mikroplarla insan sağlığı üzerinde ciddi boyutlarda problemlerin oluşmasına neden olabilmektedirler. Ayrıca ördükleri ağlar, astım, bronşit gibi nefes yolu rahatsızlıklarının ilerlemesine sebep olabilir. Bu nedenle bulundukları alanlardan temizlenmeleri gerekmektedir.

Örümcekle mücadele nasıl olur?

Örümcekler, basit ilaçlama işlemleri ile imha edilebilen bir canlı türü değildir. Yumurtlama sistemi ile ürüyor olmaları ve dış etkilere oldukça direnç gösteriyor olmaları, profesyonel örümcek ilaçlama işlemleri ile imha edilmelerini gerektirmektedir. Tez İlaçlama olarak, alanında uzman ilaçlama ekiplerimiz ve etkili ilaçlama tekniklerimiz ile kısa sürede kontrol sağlayarak, tüm örümcek problemlerini ortadan kaldırmaktayız.