Pireler ufak yapılara sahip, kan emerek beslenen, hızlı şekilde çoğalabilen haşerelerdir. Diğer çoğu haşerenin olduğu gibi tehlikelidirler. Bu nedenle pirelerden kurtulmak için vakit kaybedilmemeli acil şekilde pire ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır. Gözle görülemeyecek yapıda olmaları nedeniyle yok edilmeleri oldukça zordur. Ancak bazı pire belirtileri yolu ile fark edilir ve ardından müdahale edilirler. Müdahaleler asla bireysel olmamalıdır. Bu sadece zaman kaybı yaşatacaktır.

Pire belirtileri ile karşı karşıya kalan kimselerin yapmaları gereken en hızlı şekilde pire ilaçlama şirketleri ile irtibat kurmaları olmalıdır. Aksi halde kan emerek beslenen bu haşereler humma, veba, verem gibi hastalıkları kolaylıkla ısırdıkları kimselere bulaştırabilirler. Sağlıksız bir hayvandan aldıkları mikropları, geçtikleri diğer bir canlıya bulaştırarak ciddi hastalıklara neden olurlar. Isırdıklarında vücutlarda acı hissi, kaşıntı uyandırırlar. Ardından pire ısırığı nedeniyle kaşınan yerlerde kızarıklık ve kabarıklık görülür. Bu gibi durumlara maruz kalan kişilerin doktor kontrolünde tedavi olmalı ve ardından her alana geçebilecek pirelerden kurtulmak için pire ilaçlama yaptırmalıdırlar.

Pireler yumurtlama ile çoğalan haşerelerdir ve her alana yumurtalarını bırakabilirler. Ev içlerinde, iş yerlerinde kuytu köşelerde görülebilecek pireler, insanlarda, kedi, köpek gibi hayvanlarda görülebilecek olanların her biri yüzlerce yumurta bırakabilmektedir. Görülen bu yumurtalar ya da sirkeler pire belirtileri olabilirler. Böyle durumlarla karşılaşıldığı anda pire ilaçlama yaptırılmalıdır. Pire ile mücadele etmek için profesyonel kişilerden yardım alınması daha sağlıklı olacaktır. Çünkü ilaçlama hassas bir konudur ve her kişi bu işlemi doğru şekilde gerçekleştiremez. Yanlış uygulandığında da sağlık sorunları yaşanabilir.