Pire kanla beslenen bir haşeredir. Toplam 6 adet ayağı vardır. Bu ayakların 2 tanesi baş kısmında, 4 tanesi karın kısmında yer alır. Arka ayakları daha uzundur, bu nedenle çok daha uzun mesafelere zıplayabilir. Ayakuçları tırtırlı olup konduğu yerde kolaylıkla tutunabilir. Kanatları yoktur uçamaz. Genellikle siyah renkte olan bu haşerelerin ömrü 1,5 ila 2 yıl dır. Derisi çok kalın olup, vücudu yanlardan basıktır. Vücut yapısı sayesinde en küçük delikten bile geçebildiği gibi kıl ve tüylü bölgelerde çok rahat tutunabilir. Pire canlının derisine ağzı yardımıyla iğnesini batırır ve kanını emer. Kan emmeden yaşamını sürdüremez.

Çok sayıda canlıya konduğu için kan yolu ile parazit taşır. Bu da veba, tifüs, dizanteri, humma gibi bulaşıcı hastalıklara yol açar. Isırdığı bölgede kaşıntı, şişme yanma meydana gelir ve enfeksiyona yol açar. Hızlı üreyen ve çok çabuk çoğalan canlılar olup genellikle geceleri ortaya çıkarlar.

Pireden kurtulmak için bireysel olarak mücadele etmek çok zordur. Kendi başını eczanelerden veya piyasadan aldığınız ilaçlarla uygulama yaptığınızda, yanlış yapılan bir ilaçlama ile hem kendinize hem de çevrenizdekilere zarar verebilirsiniz.Pireden kurtulmak için en etkili çözüm ilaçları Ziraat Mühendisleri tarafından hazırlanan, bu konuda eğitimli personel tarafından uygulama yapılan pire ilaçlama firmalarından hizmet talep etmenizdir. sıvı ilaçlama yöntemi ile kısa sürede yaşam alanlarınız pireden kurtarabilir.