Pireler küçük yapıda haşereler olduğu için gözle görülmesi güçtür. Gün ışığını sevmezler. Geceleri ortaya çıkarlar. Pire mücadelesi de zor iştir. Kurtulmak için mutlaka ev ilaçlama yaptırmak gerekir.

Pireler kan emerek beslendiği için, üzerine yapıştığı canlının kanını emerken aynı zamanda birçok hastalığın mikrobunu da bulaştırır. Böylece tehlikeli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Pirelenme kedi ve köpek besleyen ev sahiplerinin çok sık karşılaştığı bir durumdur. Bu sebeple evcil hayvanların bakımına çok dikkat etmek gerekir.Pirelerin çok sayıda türü vardır. Genelde kırmızı ve kahverenginde olurlar. Pireler kanla beslenen canlılardır. Larvaları ise halı ve yataklardaki organik maddelerle beslenir. Ev hijyeni burada önem arz eder.

İnsanlar Üzerinde Yaşayan Pireler

İnsanlar üzerinde pire görülmesi pek rastlanan bir durum değildir. Pireler insan vücutları üzerinde konaklamazlar. İnsan pireleri, vücudun açıkta kalan genelde diz ve altı bölgeleri ısırıp kaçar. Pireler için hayvanlar konaklama noktasıdır.

Kedi Pireleri

Kedi pireleri insanlarda görülmez. Ancak evcil hayvanları tutarken veya taşırken insanların ellerini ve vücutlarını ısırabilirler. Kedi pireleri evlerdeki halıların üzerinde ve hayvanların yattığı alanlarda görülür.

Köpek Pireleri

Köpek pireleri kahverengidir. Kan emdikten sonra kırmızı-siyah renge dönüşürler. Pireler düz vücut yapısına sahip olduğu için hayvan üzerinde rahatlıkla gezinebilir. Bu pireler de kedi pirelerinde de olduğu gibi köpeklerin tutulması taşınması durumunda insanları ısırabilir.

Pirelerden kurtulmak için ilaçlama şirketleri ile irtibata geçip uzman teknisyenlerinden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu küçük canlılardan kurtulmanın tek yolu ilaçlama yaptırmaktır.