Pire oldukça ufak bir haşere türüdür. İnsanlara, bitkilere ve kedi, köpek gibi canlılara verdikleri zararlar sebebiyle pireden kurtulmak ihmal edilmemesi gereken bir sorundur. Pirelere karşı muhakkak önlem alınmalıdır. Aksi halde sayıları hızla çoğalan pire ile mücadele edecek kişilerin bulundukları durumlar zorlaşacaktır. Pire ilaçlama işlemi pire haşeresinden kurtulmak için günümüzde oldukça fazla tercih edilen bir uygulamadır.

Pire zararları oldukça fazladır. Kedi piresi, köpek piresi, güvercin piresi, insan piresi, pamuk piresi gibi yüzlerce çeşidi bulunan pireler üzerlerinde bulundukları canlıların kanlarını emerek beslenirler. Bu nedenle bulundurdukları mikropları kolaylıkla bu canlılara bulaştırarak onlarca hastalığın sebebi olabilirler. Bunun yanında kedi piresi, köpek piresi insanlara bulaşabildiğinden bu pirelerin kanlarını vücutlarında barındıran pireler diğer bir canlıyı ısırdığında o canlıya geçirebilir. Bu şekilde ciddi sağlık sorunlarına sebep olan pireden kurtulmak bu tarz ciddi sorunlarla karşılaşmamak adına oldukça önemlidir. Pireler, yumurtalama ile ürerler ve çok hızlı yumurta bırakırlar. Türlerine bağlı olarak ve yaşadıkları canlıların vücut ısılarına bağlı olarak üremelerini gerçekleştiren pireler, sayılarının artmasına izin verilmeden yok edilmelidir. Pirenin zararları insanların yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilemektedir.

Pire ısırığı pirelerin verdikleri zararlardan bir diğeridir. Pire ısırığı hassas ciltli kişilerde, özellikle bebeklerde kalıcı yara ve alerjik hastalıklara dahi sebep olabilmektedir. Gözle görülemeyecek kadar ufak olduklarından pireden kurtulmak oldukça zordur. Pire ısırığı gibi belirtilerle fark edilen pireler, ısırdıklarında insan vücudunda kabarıklık, kızarıklık, kaşıntı gibi hisler uyandırırlar. Doktor kontrolündeki tedaviler ardından etrafa yumurtalarını bırakmak için geçebildiklerinden pire ilaçlama uygulatılması şarttır. Pire ile mücadele asla bireysel yapılmamalıdır. Büyük zaman kaybı dışında hiç bir sonuç alamayacağınız bu mücadele yerine, ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır. Bu firmalar pirenin zararlarına karşı alınması gereken en önemli tedbirleri size sunmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı böcek ilaçlama şirketleri ile irtibata geçilmesi daha hızlı ve sağlıklı sonuçlar almanızı sağlar.