Pire haşeresi küçük olduğu için gözle fark edilmesi zordur ancak kan emici bir haşere olduğu için kızarıklıklarla ve kaşıntılarla fark edilebilmektedir. Pire ile mücadele kapsamında pireden kurtulmak için yapılan bireysel uygulamalar hem verimsiz olur hem de yoğun ilaç uygulanması gerektiği için pire ilaçlama yapan kişi için sağlık problemi yaratabilmektedir. Pireye çözüm için en sağlıklı yol uzman kadroya sahip, güvenilir pire ilaçlama firması yardımı almaktır.

Pire ile mücadele kapsamında pire sorunu yaşamamak için yapılan pire ilaçlama sonrası pire ilaçlama firmaları yapılması gerekenlerle ilgilide bilgi vermelidir. Pire ilaçlama işlemi kokulu sıvı ilaç uygulaması ile yapılmaktadır. Pire ilaçlama yapılan alan 2 saat kapalı kalır ve yarım saat havalandırılarak kullanılabilir. Ayrıca 1 hafta ıslak temizlik yapılmaması gerekmektedir. Pireye sebep olan evcil hayvanlar var ise veteriner kontrolünde olmalıdır.

Pire sorunu yaşanan yerlerde küçük çocuklar varsa vücutları kontrol edilmelidir. Pire ısırığı ile kan emerek beslenir buda pirenin hastalık taşımasına sebep olmaktadır. Pire ısırığı ile sebep olduğu hastalıklardan bazıları tifüs hastalığı, cilt hatalıkları, alerjik hastalıklar, dizanteri, veba hastalığı, humma mikrobu, lezyonlu hastalıklardır. Pire ilaçlaması yapıldıktan sonra ayrıca vücudumuza direk temas eden iç çamaşırları ve nevresimlerin yıkanması gerekmektedir. pire ilaçlama işlemi ne kadar erken yapılırsa pire zararları o kadar az olacaktır.