Sümüklü böcekler bitkilerle beslenir, nemli ortamlarda yaşarlar. Salgıladıkları bir madde sümük görüntüsünde olduğu için bu isim verilmiştir. Sümüklü böcek bazı ülkelerde besin olarak kullanılıp, yenilmektedir. Salyangoz ve sümüklü böceklerin üç türü vardır. Salyangozda vücudu örten bir kabuk bulunur. Sümüklü böceklerin kabuğu yoktur, vücudu çıplaktır. Dört tane burna sahip olan sümüklü böcek 30-60 mm boya sahip, siyah çizgili, esmer veya kiremit rengindedir. Türkiye de çok sıcak bölgeler dışında her yerde sümüklü böcek görülmektedir.

        Sümüklü böcekte üreme: Kış uykusuna yatıp kışı dinlenerek geçiren sümüklü böcek, ilkbaharda faaliyete geçer. Yumurtlama yöntemi ile üreyen sümüklü böcek, toprakta açmış olduğu 8-10 cm derinlikteki çukurlara 60-70 adet yumurta bırakır. Yaşayabilmeleri için yüksek nem oranı, bitki yaprakları ve meyvelere ihtiyaç duyarlar.

        Sümüklü böcekte beslenme: Tarla ve bahçelerde bitkilerin, yaprak, meyve ve sürgünlerini kemirerek sadece damarlarını bırakırlar. Salyangoz ve sümüklü böcek beslenmesin de yazlık sebze, fidanlarda, turunçgillerde, orman ağaçlarında, buğday, arpa, tütün, patates, çilek ve süs bitkilerini tercih eder.

       Sümüklü böcek zararları: Sümüklü böcek tarım alanlarına ekonomik önemde zarar oluşturmaktadırlar. Bütün meyve, sebze ve bitkilerin yapraklarını kemirip, yaprakların sadece damarlarını bırakmaktadır. En büyük zararı da çilek meyvesine, marula ve süs bitkilerine vermektedir.

Sümüklü böcek ile mücadele: Sümüklü böcek ile mücadele için yasal çalışan ilaçlama şirketlerinden destek alabilirsiniz. Sümüklü böcek ilaçlama yapılmadan önce ilaçlanacak alan sulanarak nemlendirilmelidir. Bu sayede, bütün sümüklü böcekler toprak altından çıkar ve ilaçlama uygulaması daha başarılı olur. Sümüklü böcek ile mücadele ilaçlama şirketimizden yardım alabilir, %100 garantili ve en ekonomik fiyatlar ile sümüklü böcek zararlısından kurtulabilirsiniz. İlaçlama şirketimizde sümüklü böcek ilaçlama da kullanılan ilaçlar şirket bünyesinde çalışan personellerimiz kontrolünde itina ile hazırlanıp, bitkilerinize zarar vermeden uygulanmaktadır. Sümüklü böcek ilaçlama için 7/24 ilaçlama şirketimizi arayabilir, istediğiniz gün ve saatte ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.