tahta kurdu

Ağaç kurdu olarak da bilinen ve genellikle ahşap, tahta gibi maddeleri ve bu maddelerden üretilmiş olan eşyaları kemirerek yaşamını sürdürmekte olan tahtakurdu, tos böceğigiller familyasında yer alan zararlı bir böcektir. Özellikle yaşam alanlarımıza dahi olarak, mobilyalarımıza ve eşyalarımıza büyük zararlar vermekte olan tahtakurtları, daha büyük problemlere zemin hazırlamadan ortamdan temizlenmesi gerekmektedir. Yumurtlama sistemi ile çok sayıda üremekte olan tahtakurtları, kişisel yöntemlerle imha edilememektedir. Bu nedenle tahtakurdu ilaçlama firmalarının sağlayacağı hizmetlerden faydalanmak en doğru karar olacaktır. Tez İlaçlama olarak, geliştirmiş olduğumuz etkili ilaçlama yöntemlerimiz ve uzman ilaçlama ekiplerimiz ile birlikte tahtakurdu problemlerini kısa sürede kalıcı bir şekilde ortadan kaldırmaktayız. İstanbul başta olmak üzere Kocaeli ve İzmir’in tüm ilçe ve semtlerinde sağlamış olduğumuz güvenilir böcek ilaçlama hizmetlerimizden 7 gün 24 saat faydalanmanız mümkündür.

Tahta Kurdunun Özellikleri

  • 1.5-3.0 cm boylarında otçul bir böcek olan tahtakurdu, çift anteni ve çift kanadı olan zararlı bir canlıdır.
  • Genellikle ağaç hammaddesiyle yapılmış eşyaları kemirmesiyle bilinir ve insanların yaşam alanlarında çok sayıda mobilyaya zarar verir.
  • İnsanları ısırma gibi bir özelliği bulunmayan tahtakurtları, mobilya ve eşyalara vermiş olduğu hasarla büyük oranda zarara zemin hazırlamaktadır.
  • Geceleri aktif olan tahtakurdunu, çıkarmış olduğu seslerden ve arkasında bırakmış olduğu yumurtalarından farketmeniz mümkündür.
  • Ağaç yapraklarını ya da bitkileri de kemirebilen tahtakurtları, bahçe ve tarla gibi alanlarda büyük zararların oluşmasına neden olabilir.

Ağaç Kurtları Nasıl Çoğalır?

Yumurtlama sistemi ile üremekte olan tahtakurtları, genellikle ağaç kovuklarında ya da ahşap malzemelerinin içinde yaşamaktadır. Tahtakurdu yumurtası, 2 yıl ya da daha fazla sürede gelişmektedir. Gelişmeleri için belirli bir sıcaklığa ve neme ihtiyaç duymaktadırlar. Larva aşamasına geçtikten sonra odun ve tahta gibi maddelerin içerişinde oyuklar oluşturmaya başlamaktadır. Tek seferde 100’den fazla yumurta bırakmakta olan tahtakurtları, gelişimleri için yerleştikleri odundan ayrıldıktan sonra 4 hafta yaşamaktadırlar.

Çok sayıda ürüyor olmaları ve yerleştikleri ahşap maddeleri içerisinde oyma işlemi ile ilerlemeleri nedeniyle kişisel ilaçlama yöntemleri ile imha edilemezler. Ulaşılması güç olan dar aralıklara erişim sağlamak ve üreyerek çoğalma ihtimalini de pasifize etmek amacıyla profesyonel tahtakurdu ilaçlama işlemlerinden faydalanılması gerekmektedir. Böcek ilaçlama firmaları, bu gibi böceklerin imhası için özel olarak geliştirmiş oldukları yöntemlerle kısa sürede kontrol sağlamaktadırlar. Tez İlaçlama olarak bizler de yaşam alanlarınızda meydana gelen tahtakurdu problemlerini güvenilir ilaçlama hizmetlerimiz ile kalıcı olarak ortadan kaldırmaktayız.

Tahtakurtlarının imhası için genellikle sıvı ilaçlama yöntemleri ve buharlama, püskürtme teknikleri uygulamaya alınmaktadır. Bu şekilde dar aralıklarda yer alan tahtakurtları ya da yumurtaları, ilacın etkisi altında kalarak imha edilmektedir. Firmamızın sağlamış olduğu güvenilir tahtakurdu ilaçlama hizmetlerinden faydalanmak isterseniz, müşteri temsilcilerimizle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.

Tahtakurdu İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1-Tahtakurdu insanları ısırır mı?

Tahtakurtları, insanları ısırma gibi bir özelliğe sahip değillerdir. Daha çok ağaç ve ağaçtan üretilmiş olan eşyalara vermiş oldukları zararlarla bilinirler.

2-Tahtakurtları evlerimize nereden gelir?

Ağaç ve ağaç yapımı ürünleri kemirerek beslenme ihtiyaçlarını karşılamakta olan tahtakurtları, bahçelik alanlarda sıklıkla karşılaşılabilecek canlı türlerinden biridir. Evlerimize çeşitli kapı aralıklarından, duvar çatlaklarından ya da taşıdığımız eşyalar aracılığıyla girmektedir.

3-Tahtakurdu ses çıkarır mı?

Ağaç yapılı ürünleri kemirerek beslenmekte olan tahtakurdu bu işlem sırasında ses çıkarmaktadır.

4-Tahtakurdu ile mücadele nasıl olur?

Tahtakurtları, hızlı üreme yapısına sahip olan ve kısa sürede bulundukları alanda istila durumu oluşturabilecek canlılardandır. Bu nedenle basit ilaçlama yöntemlerinden ziyade profesyonel böcek ilaçlama firmalarının sağlayacak olduğu hizmetlerle imha edilmeleri gerekmektedir.

5-Tahtakurdu ilaçlama nasıl yapılır?

Tahtakurdu ilaçlama işlemleri, Tez İlaçlama bünyesinde uzman ilaçlama ekipleri aracılığıyla güvenilir yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Tahtakurtları genellikle kapı aralıkları, duvar çatlakları gibi alanlarda yaşamakta oldukları için sıvı ilaçlama yöntemleri ile imha edilmeli ve bu ilaçlar buharlama ya da püskürtme teknikleri ile uygulanmalıdır. Bu şekilde her türlü dar aralığa dahi nüfuz eden sıvı ilaçlar, tüm tahtakurdu problemlerini kısa sürede ortadan kaldırmaktadır.