tahta kurusu

 

Tahta kurusu kızıl renkte olan ve kanla beslenen bir haşere türüdür. Vücut yapısı ovaldir. Büyüklüğü ise 2-3mm kadardır. Baş bölümünde 1 çift anten yer almaktadır. Tahta kurusu böceğinin en önemli özelliği yaklaşık 550 gün beslenmeden yaşayabilmeleridir. Bu nedenle tahtakurusu ezilerek öldürüldüğünde ortama pis bir koku yayar. Oluşturduğu zararlar ve kolay bir şekilde imha edilememesi nedeniyle tahta kurusu ilaçlama servislerinin sağlamış olduğu hizmetlerden faydalanılması gerekmektedir.

 

Tahtakurusu Isırır mı?

Tahta kuruları yatak, kanepe, giysi dolabı, koltuk gibi eşyaların içinde yaşamaktadır. İnsanlar geceleri uyku halindeyken tahta kurularının ısırıklarına maruz kalırlar. Bu canlılar yumurtlama yöntemi ile çoğalmaktadır. Her yumurtlamalarında yaklaşık 200 adet yumurta bırakırlar. Tahta kuruları ihtiyaçlarından çok daha fazla kan emen canlılardır. Kendi vücutlarının 5-6 kat fazlası kan emerler. Tahta kurusunun ısırığı çocuklar üzerinde fazla etkili olur.

Tahtakurusunun ısırdığı bölgede oluşan rahatsızlıklar;

 

  • Kaşıntı
  • Kabarma
  • Kızarıklık
  • Şişlik

tahta-kurusu-ısırıgı

Tahta kurusu gece ortaya çıkar kan emerek beslenir. Hortumunu derinin en hassas yerinden sokar, kanın pıhtılaşmaması için özel bir sıvı salgılar. Tahtakurularının salgıladığı bu sıvı narkoz etkisindedir. Isırdığı canlı, ısırıldığının farkına varamaz. Tahta kurularının yaklaşık 75 türü vardır. En bilinen türü ise Lectularius cinsidir. Bu canlılar her çeşit canlının kanını emdiği için, bünyelerinde mikrop barındırmaktadırlar. İnsandan insana gezindiği takdirde hastalıkların yaşanmasına sebep olurlar. Tahta kuruları bir günde yaklaşık 5 kez kan emebilir.

 

 

Profesyonel Tahtakurusu İlaçlama Hizmeti

Bu canlılarla mücadele etmek zordur. Bireysel yollarla baş etmeye çalışmak etkili çözüm sağlamaz. Mutlaka tahtakurusu ilaçlama hizmeti veren ilaçlama firmalarından yardım alınmalıdır. Tez İlaçlama şirketi her çeşit böcek ve haşere türü ile mücadelede ilaçlama yapan profesyonel bir firmadır. Günün her saati ilaçlama hizmeti sunan firmamıza iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz. İstanbul’un her ilçesinde ekonomik fiyatlarla ve kaliteli hizmetimiz ile tüm zararlı böcek ve kemirgen türleri ile mücadele etmekteyiz.

 

tahta kurusutahta kurusu ilaçlamatahta kurusu

 

Tahtakurusu İle İlgili Sıkça sorulan Sorular

 

Tahta kuruları evimize nereden, nasıl gelir?

Tahta kurusu iç alanlara, dışardan alınan eşyalardan, eve ziyarete gelen insanlardan taşınarak yerleşir. Kendine uygun ortam bulan tahta kurusu burada çoğalarak yaşar.

Tahta kurularının özellikleri nelerdir?

Tahtakurusu sık çiftleşme yapar. Tahta kurusu eşini ayırt edemez erkeklerle de çiftleşebilir. Tahta kurusu bu şekilde çiftleştiği için tahtakurusunda çift cinsiyet görülebilir.

Tahta kurusunun kaç çeşiti bulunur?

Tahtakurusunun 75 çeşidi bilinmektedir. En çok bilinen tahtakurusu (cimex Lectularius) Orta Afrika da yaşayan Cimex rotundadus türü tahtakurusudur.

Bir böceğin tahtakurusu olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Doğada var olan birçok haşere cinsi birbirine benzer. Fakat bizim bilemediğimiz birçok özellikle de birbirlerinden ayrılabilirler. Şekil olarak ile tahtakurusu oval, yassı şekilde 6 tane ayağı olan bir haşeredir. Tahta kurusu ezilerek öldüğü zaman kan çıkar ve etrafa pis koku yayılır. Tahta kurusu kan emerek beslenir geceleri aktiftir, ısırdığı yerler kabarır, kaşınır ve kızarıklıklar oluşur.

Tahta kurusu nerede yuvalanır ve yumurtlar?

Tahtakurusu kendine yumurtlamak için yorgan, yastık arası ve koltuk kenarlarını tercih eder. Tahta kurusu buralarda yumurtlar ve çoğalır. Dişi tahtakurusu yumurtlama döneminde 200 civarında yumurta bırakır.

Tahtakurusu ne ile beslenir?

Tahta kurusu kan emerek beslenme sağlayan bir haşeredir. Tahta kurusu emdiği kanı zor hazmeder, bunun için yeniden beslenmeye başlaması zaman alır.

Tahta kurularının bulaştırdığı hastalıklar nelerdir?

Tahta kurusu yuvasını yaptığı çekyat altı, yastık, yorgan arası dolap gibi yerlerden geceleri çıkar ve kan emer. Tahta kurusunun bulaştırdığı hastalıklar; pasteurella pestis-alerjik reaksiyonlar-M.Leprae,Bacillus anthracis-B.Recurrentin adı verilen hastalıklardır.

Tahta kurusunun büyüklüğü ne kadardır?

Tahta kurusunun büyük veya küçük olması,  yaşadığı alana ve beslenmelerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Tahta  kurusunun 0,5mm -1cm arasında değişen büyüklüğü vardır.

Tahta kurusunun mücadelesi için ne yapılmalıdır?

Tahtakurusunun mücadelesinde evinizde bireysel yapacağınız mücadele yeterli olamaz. Tahta kurusundan kurtulmak istiyorsanız titiz ilaçlama size ilaçlama ile ilgili her konuda hizmet verecektir. Tahta kurusu ilaçlamada kokulu-kokusuz sıvı ilaç uygulaması yapılmalıdır. Çin’den gelen ucuz ilaçlar uygulamayınız.Bu ilaçlar kanserojen etki bırakır sizin ve ailenizi sağlığını riske sokar.

Tahta kurusu zehirli midir?

Tahta kurusu zehirli değildir. Tahta kurusunun ısırdığı yerde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Tahta kurusu insandan insana hastalık taşıyabilir. Tahtakurusu tarafından sık ısırıklar görülürse alerjik reaksiyonlar oluşabilir.

Tahtakurusu için yapılan tek sefer ilaçlama yeterli midir?

Tahta kurusu hızlı çoğalabilen bir haşeredir. Yaptırdığınız ilk ilaçlamadan sonra mutlaka 2.bir ilaçlamaya ihtiyaç vardır. Tahta kurusu yumurtaları ilk ilaçlamadan etkilenmez.İlk ilaçlamadan 20 gün sonra ikinci ilaçlama mutlaka yapılmadır. Bu şekilde uygulanan ilaçlama ile artık tahta kuruları sizden uzak olacaktır.Titiz ilaçlama bir telefon kadar size yakın.

Tahta kurusu nasıl yok edilir?

Tahta kurusu zor ölen bir haşeredir ve ilaçlaması yapılırken kesinlikle yüzeyzel olarak ilaçlaması yapılmamalıdır. Bu böcekler için kullanılan ilaçlar ile yoğun olarak ilaçlaması yapılmalıdır. tahta kurusunu yok etmek için profesyonel ilaçlama firmaları çalışıp kontrol altında tutulmalıdır. Titiz ilaçlama olarak tüm İstanbul genelinde garantili olarak ilaçlama yapmaktayız.