tahta kurusu

Kanemici grubunda yer alan ve genellikle ısırdıkları alana bırakmış oldukları sıvı ile şiddetli bir kaşıntı hali oluşturmasıyla ünlü tahtakuruları, 2-3 mm boylarında ve kızıl renktedirler. Oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan tahtakuruları, yaklaşık 550 gün civarında beslenmeden yaşayabilirler. Isırdığı alanda bıraktığı kötü etki ve etrafa yaymış oldukları bakteri ve mikroplarla insan sağlığı üzerinde ciddi boyutlarda tahribatlara neden olmaktadır. Bu nedenle profesyonel böcek ilaçlama firmalarının sağlamış olduğu tahtakurusu ilaçlama hizmetlerinden faydalanmalı ve kısa sürede problem ortadan kaldırılmalıdır. Tez İlaçlama olarak yaşam alanlarınızda meydana gelen tüm tahtakurusu problemlerini geliştirmiş olduğumuz etkili ilaçlama yöntemleri ile 7/24 ortadan kaldırmaktayız.

 

Tahtakurusu Isırır mı?


Tahtakuruları, yaşam alanlarımızda genellikle mobilya içlerinde yaşamaktadırlar. Fakat özellikle gece vakitlerinde aktif hale gelerek, insanları ısırarak kan emme işlemini gerçekleştirmektedir. Kan emerken ısırdığı alana bir sıvı bırakmaktadır. Bu sıvı ısırılan bölgenin şiddetli kaşınmasına ve kaşıma sonrasında kızarmasına ve kabarmasına neden olmaktadır. Ayrıca çeşitli bakteri ve mikropları da bünyelerinde taşıdıkları için ısırma işlemi sırasında bu mikropları da bulaştırabilmektedirler. Bu da insan sağlığı açısından ciddi problemlerin meydana gelmesi demektir.

 

tahta-kurusu-ısırıgı

 

Profesyonel Tahtakurusu İlaçlama Hizmeti

 

Kısa sürede oldukça fazla sayıda üremekte olan ve bulunduğu alanı hakimiyet altına alan tahtakurularıyla mücadele oldukça zordur. Basit yöntemler ile imha dilemeyen tahtakuruları, kişisel yöntem ve müdahalelerimizle imha edilememektedir. Bu nedenle bu alanda özel olarak geliştirilmiş ilaç ve yöntemleri ile ilaçlama yapılması gerekmektedir. Profesyonel tahtakurusu ilaçlama firmaları, uzman ilaçlama ekipleri ve güvenilir ilaçları ile birlikte özel olarak geliştirmiş oldukları yöntemlerle kısa sürede kalıcı sonuçlara ulaşmaktadırlar.

Tez İlaçlama olarak, Sağlık Bakanlığı onaylı güvenilir ilaçlarımız ile birlikte insan sağlığını güven altına alarak kontrol sağlamaktayız. İstanbul başta olmak üzere Kocaeli ve İzmir’in tüm ilçe ve semtlerinde 7/24 faaliyet göstermekte ve yaşam alanlarınızı tahtakurusuna karşı dezenfekte etmekteyiz.

 

tahta kurusu tahta kurusu ilaçlama tahta kurusu

 

Tahtakurusu İle İlgili Sıkça sorulan Sorular

 

Tahta kuruları evimize nereden, nasıl gelir?

Tahtakuruları, evlerimize ya da insanların yaşamlarını sürdürdükleri yaşam alanlarına dışarıdan getirilen eşyalara tutunarak gelebilirler. Kısa sürede çok sayıda üredikleri için bu alanlarda istila durumu oluşturmaktadır. Bu nedenle profesyonel bir ilaçlama yöntemi ile imha edilmeleri gerekmektedir.

Tahta kurularının özellikleri nelerdir?

Tahtakuruları, küçük ebatlarda olan ve kam emerek beslenen zararlı canlılardır. Hiçbir şey yemeden 550 gün boyunca yaşamlarını sürdürebilirler. Ezildikleri zaman ortama oldukça kötü olan bir koku yaymaktadırlar. Kan emerek beslendikleri için özellikle geceleri insanların derilerini ısırarak kan emme işlemini gerçekleştirmektedirler. Isırdıkları alana salgılamış oldukları sıvı ile kaşınma hissi oluştururlar ve taşıdıkları bakterilerle insan sağlığı üzerinde ciddi problemler meydana getirmektedirler. Küçük ve hızla çoğalan canlılar olmaları nedeniyle kişisel yöntemlerle değil, profesyonel ilaçlama işlemleri ile imha edilmeleri gerekmektedir.

Tahta kurusunun kaç çeşiti bulunur?

Tahtakurusunun 75 çeşidi bulunmaktadır. En yaygın türü ise Orta Afrika da yaşayan Cimex Rotundadus’tur. 

Bir böceğin tahtakurusu olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Çok sayıda böcek türünün bulunması ve çoğunun benzer özellikler taşıyor olması bazı durumlarda böcekler arasında ayrımın yapılmasını zorlaştırmaktadır. Tahta kuruları, doğada bulunan birçok böcekle yapısal olarak benzerlikler gösterebilir. Yassı ve oval bir yapıya sahip olan tahtakuruları 6 bacağa sahiptirler. Kan emerek beslenmekte ve genellikle insanların yaşam alanlarını tercih ederek yaşamlarını bu alanlarda sürdürmektedirler.

Tahta kurusu nerede yuvalanır ve yumurtlar?

Tahtakuruları, bir günde 200 civarı yumurta bırakarak üreyen canlılardır. Genellikle özellikle evlerimizde yuvalanmakta ve yatak, yorgan, yastık gibi eşyaların içinde üremeyi tercih etmektedirler.

Tahtakurusu ne ile beslenir?

Tahtakurusu, kan emici grubunda yer alan bir canlıdır. Dolayısıyla da kan emerek beslenmektedir. Genellikle insanların kanını emerek beslenmekte olan tahtakuruları, emdikleri kanı zor hazmetmektedir. Bu nedenle uzun süre beslenmeden yaşayabilmektedirler.

Tahta kurularının bulaştırdığı hastalıklar nelerdir?

Tahta kurusu, insanların derilerini ısırarak kan emen bir canlıdır. Kan emme sırasında ısırdıkları alana bırakmış olduklar salgılarla insan derisinde şiddetli kaşıntı ve kızarıklık oluşturmaktadır. Bu salgılar çeşitli alerjik rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olabilir. Bu gibi böcek ısırıklarına alerjisi olan bireylerde çok daha ciddi boyutlarda problemler oluşturabilir.

Tahta kurusunun büyüklüğü ne kadardır?

Yaşadıkları alanlara göre yapısal özelliklerinde farklılar görülen tahtakuruları, genellikle 0.5-1 mm boyutlarında bir büyüklüğe sahiptir.

Tahta kurusunun mücadelesi için ne yapılmalıdır?

Tahtakuruları, uzun süre beslenmeden yaşayabilen, küçük ebatlı olmaları ve hızlı üremeleri nedeniyle de zor imha edilen canlılardır. Bu nedenle kişisel yöntemlerimiz, tahta kurularının ortadan kalkması için yeterli olmayacaktır. Tahtakurusu ilaçlama firmalarının geliştirmiş olduğu özel yöntemler ve ilaçlar ile imha edilmesi gerekmektedir. Tez İlaçlama olarak profesyonel ilaçlama ekiplerimiz ve güvenilir ilaçlarımız ile birlikte yaşam alanlarınızda meydana gelen tahtakurusu problemlerini kısa sürede ortadan kaldırmakta ve kalıcı sonuçlara ulaşmaktayız.

Tahta kurusu zehirli midir?

Tahtakurusu, ısırarak kan emmekte ve beslenme ihtiyacını bu şekilde gerçekleştirmektedir. Fakat bu eylem sırasında herhangi bir zehirleme durumu söz konusu değildir. Salgıladıkları sıvılar insan derisinde sadece alerjik reaksiyonlar göstermektedir.

Tahtakurusu için yapılan tek sefer ilaçlama yeterli midir?

Tahtakurusu zor imha edilmekte olan bir canlı türüdür. Hızlı bir üreme yapısına sahiptir ve tek seferde 200 civarında yumurta üretebilmektedir. Bu yumurtaların gelişim süreçleri göz önünde bulundurulduğunda tahtakurusu ilaçlamalarında tek seferde sonuca ulaşılamayacağı gözlemlenmiştir. Bu nedenle belirli aralıklarla düzenli olarak ilaçlama tekrarlarının gerçekleştirilmesi, tahtakurusu probleminin kalıcı olarak ortadan kaldırılması için etkili olacaktır.

Tahta kurusu nasıl yok edilir?

Tahta kuruları, özverili bir ilaçlama işlemi neticesinde imha edilecek canlılardır. Bu nedenle özel olarak geliştirilmiş ilaç ve yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Kokulu ve kokusuz sıvı ilaçlama yöntemleri, tahtakurularının yerleştikleri alanlardan temizlenebilmesi için en etkili yöntemlerdir. Buharlama ve püskürtme teknikleri ile uygulanmakta olan sıvı ilaçlar, tahtakurularını ulaşılması güç olan dar aralıklardan bile temizleyerek kesin çözüme ulaşılmasını sağlamaktadır.