tatarcık
Tatarcık sinek türlerinden olan bir canlıdır. Boyu 1-3 mm kadardır. Dış görünüş olarak sivrisineği anımsatmaktadır. Ancak sivrisineklerden farklı özelliklere sahiptir. Örneğin; tatarcık sineğinin vücudu tüylerle kaplı ve mattır. Sivrisineklerin vücutları ise parlak özelliktedir. Tatarcık ilaçlama, insanlara verdikleri sorunlara engel olmak açısından oldukça önemlidir.

Tatarcık sinekleri karanlık ortamlarda yaşamayı severler. Loş odalarda ve az ışık olan alanlarda görülebilir. Tatarcık sinekleri ışığı sevmediği için gündüzleri pasif, geceleri ise aktif olurlar. Bu canlılar beslenmelerini, geceleri uyku halinde olan insanların kanını emerek sağlarlar. Uyku halindeki insanlar genellikle bu ısırığı hissetmezler. Tatarcık sineğinin dişi olanı insanlardan kan emerek beslenmesini sağlarken, erkek tatarcık sinekleri ise meyve ve sebzelerin öz sularını içerek beslenir. Tatarcık sineğinin ısırdığı bölgede kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklık görülür. Bu durum oldukça tehlikelidir. Sağlık sorunlarına sebep olan tatarcıktan kurtulmak için uzman ekiplerce yapılacak tatarcık ilaçlama konusunda yardım alınmalıdır. Bireysel olarak tatarcık ile mücadele imkansız denecek kadar güçtür. Çünkü çoğu zaman gece aktif halde bulunurlar ve bu zaman diliminde de kişiler bu haşereyi göremezler. Tatarcık dış alanlarda hayvan ağıllarında, kümeste, lağım sularında ve mağaralarda sıklıkla görülür.

Tatarcık sineğinin yumurtalarının dış tarafı yapışkan özelliktedir. Bu sineklerin yumurtaları, bırakılan alana hemen yapışır. Yetişkin bir tatarcık sineği bir yumurtlamada 20?ye yakın yumurta bırakmaktadır. Bu larvaların ergin hale gelmesi 5 hafta kadar süre alır.Tatarcık taşıdığı hastalıklı virüsü yeni yavrularına da bulaştırır. Tatarcığın üremesi ardından sayısı artarak kişilere daha fazla zarar verebileceğinden, buna engel olunmalı ve varsa etrafınızdaki tatarcıktan kurtulmak için tatarcık ilaçlama şirketleri ile görüşülmelidir.

Tatarcık sineği vücudunda mikrop taşıdığı için ısırdığı her canlıyı hasta edebilir. Tatarcık sineğinden bulaşabilecek hastalıklar;

 

  • Humma,
  • Ateşli hastalıklar
  • Tavuk hastalığı
  • Viral hastalıklar
  • Şark çobanı olarak sıralanabilir.

Bu canlılarla mücadele etmek diğer zararlı canlı türlerinde de olduğu gibi, zordur. Bireysel yöntemler yetersiz kalacak ve kesin çözüm üretmeyecektir.

Tatarcık sineği ile mücadele için tatarcık sineği ilaçlaması yapılması gereklidir. Tatarcık sineği ilaçlama için Tez ilaçlama şirketi sizlere profesyonel ilaçlama ekipleri hizmet verecektir.

 

Tatarcık İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Tatarcık insanları ısırır mı?

Tatarcık sineği gündüz pasif gece aktiftir. Tatarcık insan ve hayvanların kanını emmek için gece olmasını bekler, gece olduğunda harekete geçer. Tatarcık ısırması ile birçok tehlikeli hastalık insanlara bulaşır

Tatarcığın taşıdığı virüs nasıl bulaşır?

Tatarcık sineği insan ve hayvanların kanını emer. Tatarcık beslenmesini bu şekilde gerçekleştirir. Humma, tavuk hastalığı, bağırsak hastalıkları, ateşli hastalıklar, şark çıbanı, viral hastalıklar tatarcık sineğinin insana bulaştırdığı hastalıklardır.

Tatarcık ne ile beslenir?

Tatarcık sineğinin beslenme şekli kan ile olur. Tatarcık insan ve hayvanlardan sürekli kan emer.

Tatarcık evlerimize nerelerden gelir?

Tatarcık evlerimize, bulunduğumuz ortamlara hayvan barınağından, bol ağaçlı yerlerden, bataklık ve lağım sularından gelir. Belli aralıklarla etrafımızı ilaçlama yaptırmak bizi tatarcık ve diğer haşerelerden koruyacaktır.

Tatarcık nasıl çoğalır?

Tatarcık yumurtlama yöntemi ile çoğalma sağlar. Yavru tatarcık 2-3 hafta sonra ergin duruma gelir ve yumurtlama yapmaya başlar. Dişi tatarcık tek seferde 20 kadar yumurta bırakabilir. Uygun sıcaklıkta bu yumurtalar 4-5 haftada yumurtadan çıkar.

Tatarcık zararlı bir haşere midir?

Tatarcık kesinlikle insanlara ve hayvanlara zararı olan bir haşeredir. Tatarcık insanlara ve hayvanlara hastalık bulaştıran bir sinek türüdür. Tatarcık ile mücadele bireysel olarak altından kalkması olanaksız bir durumdur.