tesbih böceği

Tespih böcekleri ufak yapıda olan böceklerdir. Yumuşakçalar sınıfında yer alır. Tespih böcekleri tehlike sezdikleri anda, vücutlarını içe doğru kapayarak yuvarlak şekle bürünürler. Bu nedenle tespih böceği adını almıştır. Tespih böceğinden kurtulmak için kişiler bireysel yapacakları işlemler yerine tespih böceği ilaçlama şirketleri tarafından yardım almalıdırlar. Bu haşerenin bir diğer adı da top böceğidir.

Tespih böceklerinin vücutları sert yapıdadır. Bedenleri bölmelere ayrılmış haldedir. Bu özellikleri sayesinde içe kapanma işini kolaylıkla yapabilirler. Bedeninin alt kısmında birçok ayağı bulunan tespih böceğinin baş kısmında 2 adet anteni bulunur. Tespih böcekleri genel olarak gri, kahverengi ve siyah renktedirler. Yaşadığı alanlara toprak içleri, taş altları örnek olarak verilebilir.
Beslenmesinin bitkisel yollardan sağlayan tespih böceği insanları ısırmaz. İnsanları ısırmıyor olmaları zarar vermedikleri anlamına gelmez. Bitkilere ve yeşil alanlara verdikleri zararlar insanları da etkilemektedir. Önlem alınmadığı takdirde büyük sorun haline gelecek olan tespih böceğinden kurtulmak ihmal edilmemesi gereken bir davranıştır. tesbih böceği ilaçlama bu anlamda oldukça önemlidir.

 

Tesbih Böceklerinin En Çok Görüldüğü Alanlar

Bu canlılara insanların yaşadığı alanlarda özellikle mutfak ve banyo gibi mekanlarda sıklıkla rastlanabilir. Evlere giren tespih böcekleri besin maddelerine dışkılarını bırakarak hastalıkların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Tespih böcekleri evlerdeki saksı bitkilerinin köklerini ve yapraklarını kemirerek beslenen bitkilere zarar vermektedir.

 

Tesbih böceği ilaçlama

için Tez ilaçlama şirketimizden destek alabilirsiniz. Günün her saati her türlü haşere ilaçlamalarında da açık ve kapalı alanlarda hizmetler vermektedir. Tesbih böceği ile mücadele de %100 başarıya ulaşmaktayız.

 

Tesbih Böceği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Tespih böcekleri nerelerde barınırlar?

Tesbih böceği rutubet olan her türlü ortamda barınıp çoğalabilir. Evlerde; mutfakta, banyoda, saksılarda, su borusu etrafında, pis kokan yerlerde bulunur ve ürerler. Dış ortamlarda çatıda, ağaç kovuklarında, bodrumlarda tespih böceğine sık rastlamamız mümkündür.

Tespih böceğini nasıl tanırız?

Tespih böceği küçük, yuvarlak gri renkli küçük böceklerdir.Tespih böceği kendine zarar geleceğini hissettiği zaman kendini koruma içgüdüsüyle yuvarlanır ve tespih tanesi gibi görünür.Tespih böceğinin vücudu katmanlı ve sert kabukludur. Vücudunun altında çok

Tespih böceği nasıl çoğalır?

Tesbih böceği yumurtlama yöntemi ile çoğalma yapar. Yumurtasını çatlak, yarık, kuytu ve köşe yerlere bırakır. Nemli ortamlar tesbih böceğinin çoğalması için çok ideal ortamlardır.

Tespih böceği insanları ısırır veya zehirler mi?

Tesbih böceği insanı ve hayvanı ısırmaz fakat besinlerimizin üzerinde salya ve dışkı bırakarak hastalanmamıza sebep olur. Bu sebepten evlerimizi, işyerlerimizi periyodik olarak ilaçlama yaptırmamız gerekir.

Tespih böceği hangi mevsimde görülür?

Tespih böceği yaz kış her mevsimde yaşayabilir,önemli olan uygun nem ortamı bulmasıdır. Yaz aylarında aktif olarak yaşayan tespih böceği kış mevsiminde evde kenar, kuytu yerlerde ağaç kovuklarında, çatı kenarlarında pasif olarak yaşar.

Tespih böceğinin zararları nelerdir?

Tesbih böceği açıkta bulunan sebze ve meyvelerin üzerinde gezer. Yediği besinlerin üzerlerine salya ve dışkısını bırakır. Bu besinler insanlar tarafından yendiği zaman mikrop kapılabilir ve hastalanılabilir.

Tespih böceği evde görüldüğünde ne yapılmalı?

Tesbih böceği rutubet olan her türlü ortamda barınıp çoğalabilir. Evlerde; mutfakda, banyoda, saksıda, su borusu etrafında, pis kokan yerlerde bulunur ve ürerler. Diş ortamlarda çatıda, ağaç kovuklarında, bodrumlarda tespih böceğine sık rastlamamız mümkündür.

Tespih böceği nasıl ilaçlanmalı?

Tespih böceği ilaçlamasında kokulu ve sıvı ilaç uygulaması gerekir. Tesbih böceğine jel ilaçlar yararlı olamaz. Kendi kendinize alıp uyguladığınız ilaçlar fayda etmez.