Tespih böceği 2-3 cm boyunda, vücudunun alt kısmında çok sayıda ayağı bulunan, başında bir çift antene sahip, derisi sert kabukla örtülü bölmeler halinde olup, boz ve gri renklerde böceklerdir. Tehlike anında kendini yuvarlayarak tespih şeklini aldığı için tespih böceği adı verilmiştir. Tespih böceği, nemli ve rutubetli alanlarda yaşar ve en çok tarla, bahçe, taş altı, yaprak altı, ağaç kabuğu altı, kaya altları, bodrum gibi alanlara yerleşir. Bitkisel besinlerle beslenen tespih böceği ile mücadele yasal çalışan ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalıdır.

Kafasında bulunan antenler ile iletişim sağlayan, besinlerin yerini tespit eden tespih böceği, evlerin içine kadar girip, saksılardaki süs bitkilerine zarar vermektedir. Tespih böceği ev içinde ilk önce banyo ve tuvalete yerleşerek, gündüzleri gizlenir, geceleri faaliyete geçer. Yumurtlayarak çoğalan tespih böceği insanların besinleri üzerinde dolaşarak, salya ve dışkılarını bırakıp, mikrop saçarak, hastalıklara neden olur. Evlerde saksılara zarar veren tespih böceği ile mücadele, sıvı ilaçlama yöntemi ile yapılır.

Rutubetli alanlarda yuvalanıp, üreyen tespih böceği ile mücadele de ilaçlama şirketimizi arayıp, istediğiniz gün ve saatte tespih böceği ilaçlama uygulaması yaptırabilirsiniz.